Osoby pragnące wyeliminować ze swojej diety cukier wcale nie muszą całkowicie rezygnować ze słodyczy. W sklepach ze zdrową żywnością pojawia się coraz więcej zamienników cukru, takich jak stewia, ksylitol czy erytrytol. Ten ostatni, zwany powszechnie erytrolem, zaliczamy do najmniej kalorycznych substancji słodzących, po które śmiało mogą sięgać osoby na diecie. Jakie jeszcze zalety ma erytrol i czy naprawdę jest zdrowszy niż cukier?
Spis treści
Czym wyróżnia się erytrytol?
Pod względem wyglądu i smaku erytrol przypomina tradycyjny cukier. Podstawową różnicą jest jednak to, że erytrol ma nieco mniej słodki smak i osiąga ok. 75% słodyczy sacharozy. Erytrol nie jest również metabolizowany w organizmie i w większości wydalamy go wraz z moczem. Substancja ta najczęściej występuje w formie granulek lub proszku, a jej charakterystyczną cechą jest wywoływanie uczucia chłodu w ustach. Choć wiele źródeł podaje, że erytrol jest substancją bezkaloryczną, w rzeczywistości w 1 g erytrolu znajdziemy 0,2-0,4 kcal. To naprawdę niewiele w porównaniu do cukru, który dostarcza aż 4 kcal/1 g. Zapach erytrolu jest delikatny, przyjemny, nieco karmelowy.
Erytrol do pieczenia, słodzenia i gotowania
W kuchni erytrol może być z powodzeniem stosowany jako zamiennik cukru i innych substancji słodzących. Najczęściej wykorzystywany jest do słodzenia niskokalorycznych napojów i deserów, dlatego doskonale sprawdza się w dietach bezcukrowych. Wiele osób wykorzystuje również erytrol do pieczenia, obniżając kaloryczność ciast i innych wypieków. W przeciwieństwie do niektórych substancji słodzących (np. ksylitolu) spożywanie dużych ilości erytrolu nie powoduje efektu przeczyszczającego.
Czy erytrol jest odpowiedni dla cukrzyków?
Tak, tak i jeszcze raz tak! Erytrol to słodzik odpowiedni dla diabetyków, którzy powinni wyeliminować ze swojej diety cukier. Pomijając niemal zerową kaloryczność, która wpływa na utrzymanie prawidłowej masy ciała, erytrol ma zerowy indeks glikemiczny i bardzo niski ładunek glikemiczny (II = 2). Dodatkową zaletą erytrolu jest ochrona naczyń krwionośnych u osób z hiperglikemią oraz wzmacnianie elastyczności tętnic u chorych na cukrzycę typu 2.
Czy słodycze niszczą zęby?
Już od dziecka słyszymy, że jeśli będziemy jedli dużo słodyczy, popsują nam się zęby. Ostrzeżenie to dotyczy jednak słodyczy na bazie cukru, bo to właśnie one przyczyniają się do powstawania próchnicy. Cukier jest bowiem pożywką dla bakterii, a do najgroźniejszych dla zębów substancji zaliczamy sacharozę, glukozę, maltozę, laktozę i skrobię. Już w ciągu 5 minut od spożycia cukru pH w jamie ustnej spada do wartości 5,5. Powrót do bezpiecznego pH 6-7 zajmuje nawet godzinę, a w tym czasie bakterie mają w naszych ustach prawdziwą ucztę. Erytrol nie jest lubiany przez bakterie, dlatego nie powoduje próchnicy. Co więcej, erytrol w formie proszku wykorzystuje się w periodontologii do usuwania płytki nazębnej. Zaletą erytrytolu jest także cena – za 500 g erytrolu marki Intenson zapłacimy ok. 20 zł.