Detoks alkoholowy w szpitalu

Osoby, które chcą zerwać z alkoholowym nałogiem po długim lub intensywnym okresie picia, w pierwszej kolejności powinny przejść detoks alkoholowy. To szansa na oczyszczenie organizmu z trujących toksyn i przygotowanie się do terapii antyalkoholowej. Detoksykację można przeprowadzić w ośrodku leczenia osób uzależnionych lub w szpitalu. Trwa ona zazwyczaj do 10 dni – ten czas uzależniony jest od stanu pacjenta.

Ocena stanu zdrowia pacjenta

Efektem uzależnienia od alkoholu i jego nagłego odstawienia jest zespół abstynencyjny. Pojawia się nagle niepokój, lęk, rozdrażnienie, bezsenność, drżenie całego ciała, bóle mięśni. Nierzadko dyskomfortem są także nudności, wymioty, biegunka, waha się ciśnienie krwi. Brak alkoholu może również wpływać na zaburzenia równowagi, orientacji w czasie i przestrzeni, omamy wzrokowe i słuchowe, ataki paniki czy zaburzenia osobowości. Tak objawia się „biochemiczny głód”, który wynika z nagłej zmiany na poziomie metabolicznym.

Zanim alkoholik zostanie poddany „odtruciu” alkoholowemu, ma wykonywane podstawowe badania krwi (w tym OB.) oraz moczu. Oprócz tego kontrolowane są wskaźniki uszkodzenia i wydolności wątroby, ocenia się wydolność nerek oraz trzustki. Lekarze sprawdzają ponadto poziomy elektrolitów: jonów potasu, magnezu, sodu. W niektórych przypadkach zalecane jest także badanie EKG, USG jamy brzusznej czy tomografia komputerowa (np. z powodu wystąpienia padaczki, urazu głowy). Przed rozpoczęciem leczenia ważna jest także zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu lub surowicy.

Odtrucie

Na podstawie tych informacji lekarze mają wiedzę na temat stanu zdrowia pacjenta i mogą przystąpić do procedur medycznych. Pod wpływem działania środków uspokajających i nasennych, elektrolitów, witamin, glukozy oraz nawadniania, organizm powoli wraca do równowagi. Brakujące makro i mikroelementy są podawane zazwyczaj dożylnie. Po kilku dniach stan fizyczny i psychiczny pacjenta się poprawia. Nie można jednak jeszcze na tym etapie mówić o wyleczeniu.

Z racji tego, że mogą pojawić się także takie komplikacje jak np. zawał serca, udar mózgu, dla bezpieczeństwa pacjenta detoks alkoholowy powinien być właśnie przeprowadzony pod okiem lekarzy. Oni bowiem przez całą dobę monitorują stan alkoholika.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.8 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: