Przed opiekunkami osób starszych stawia się wiele wymagań. Nie powinno to dziwić, bowiem ich praca należy do tych odpowiedzialnych i ciężkich. Zazwyczaj w ogłoszeniach rekrutacyjnych pojawiają się informacje o cechach charakteru, jakie powinna mieć opiekunka. A jak wygląda kwestia sprawności fizycznej? Czy jest ona ważna w tej pracy?
Na czym polega praca opiekunki seniora w Niemczech?
Opiekunka seniora w Niemczech może mieć różnorodne obowiązki. Wynikają one ze stanu zdrowia osoby starszej, potrzeb jej i rodziny. Zazwyczaj oferty pracy w Niemczech wskazują, że opiekunka odpowiedzialna jest za pomoc w codziennych czynnościach, a także wspólne, kreatywne spędzanie czasu i obowiązki gospodarskie. W zależności od stanu i kondycji podopiecznego pomoc ta może być minimalna lub zaawansowana. Największym wyzwaniem jest opieka nad seniorem leżącym, po udarze, na wózku inwalidzkim. Brak mobilności oznacza, że opiekun musi ubierać, karmić, myć, pomagać we wstawaniu, podnoszeniu i przemieszczaniu się, zmieniać pampersy itp. W takich sytuacjach siła i sprawność fizyczna są podstawą poprawnego wykonywania obowiązków. Przed podjęciem pracy zawsze więc warto dopytać, co należy do zadań, jaki jest stan zdrowia i kondycji przyszłego podopiecznego, a także ustalić kwestie prac domowych takich jak robienie zakupów.
Opieka nad leżącą osobą – jakie trzeba spełniać warunki?
Opieka nad seniorem leżącym i niemobilnym to trudne i wymagające zadanie. Wymaga całodobowej opieki i wykonywania nie tylko podstawowych, ale i zaawansowanych czynności pielęgnacyjnych. Zadaniem opiekunki jest m.in. mycie i przebieranie podopiecznego, zmiana pampersa, przewracanie mające zapobiegać odleżynom. Zajęcia te wymagają siły i dobrej kondycji fizycznej. To, dlatego często do osób leżących jako opiekunów zatrudnia się nie kobiety, ale mężczyzn. Świetnie radzą sobie oni również jako opiekunowie seniorów wymagających rehabilitacji czy ćwiczeń.
Jaki powinien być poziom sprawności i zdrowia opiekunki seniora w Niemczech?
Opiekun osoby starszej nie może być osobą niedołężną. Poziom jej sprawności fizycznej zawsze jest jednak skorelowany z konkretnym zleceniem. Przy opiece nad seniorem niemobilnym ogólny poziom sprawności powinien być większy niż jeśli do zadań będzie należeć tylko towarzyszenie osobie starszej na co dzień. Zawsze jednak opiekun musi być osobą zdrowia. Najlepiej przed wyjazdem wykonać podstawową diagnostykę, co pozwoli wyeliminować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Ogólnie dobry stan zdrowia jest istotny, chociażby dlatego, że praca opiekunki nie należy do najprostszych – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.