Dodawany do deserów, kawy czy przetworów cynamon jest powszechnie znany na całym świecie. Ta wywodząca się z Azji przyprawa ma wielu zwolenników. Nic dziwnego – poza wspaniałym aromatem, charakteryzuje się ona licznymi właściwościami prozdrowotnymi.
Spis treści
Zalety spożywania cynamonu
Każdy wie, jakie problemy mogą wiązać się z podwyższonym poziomem cholesterolu. Dowiedziono, iż uwzględnienie w diecie cynamonu powoduje spadek jego poziomu. Przyprawa ta wpływa również na regulację stężenia cukru we krwi. Jest to także składnik, wykazujący działanie przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze. Wyciągi z cynamonu mogą być stosowane pomocniczo w leczeniu zatruć pokarmowych. Cynamon wpływa też na szybkość przemiany materii, a więc jest polecany osobom na diecie.
W jakiej postaci?
Przyprawa ta może być stosowana jako dodatek do wielu potraw i napojów. Sprawdzi się m.in. do:
- kompotów (np. jabłkowego),
- kawy – jako posypka na mleczną piankę,
- ryżu z jabłkami,
- naleśników z jabłkowym farszem,
- ucieranego miodu, np. rzepakowego,
- grzanego piwa,
- ciast.
Cynamon cynamonowi nierówny
W sklepach najczęściej znaleźć można cynamon cassia, jednak najlepsze właściwości ma cynamon cejloński – jaśniejszy, delikatniejszy, bardziej wyrafinowany w smaku. To właśnie on powinien być spożywany przez osoby, którym zależy na przyspieszeniu spalania tkanki tłuszczowej czy właściwościach bakteriobójczych. Warto poszukać tej odmiany w sklepach ze zdrową żywnością.
Z umiarem
Podobnie jak w przypadku innych przypraw, także i tutaj trzeba zachować umiar. I choć trudno byłoby przesadzić z cynamonem, warto wiedzieć, że jego nadmiar może być niezdrowy. Aby nie zaszkodzić swoim nerkom, trzeba zatem traktować go jako dodatek do codziennej diety. Dzięki temu będzie można skorzystać z jego dobroczynnych właściwości i poprawić smak wielu potraw.
/A. G.