Co zrobić po utracie pracy?

Utrata pracy jest przez psychologów klasyfikowana w pierwszej dziesiątce najbardziej stresujących sytuacji życiowych. Wiąże się z lękiem o przyszłość, brakiem poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Kiedy pierwszy szok już minie, należy pomyśleć, co zrobić dalej. Opracowanie planu pozwoli zachować spokój i poradzić sobie z trudnym czasem.

Smutek po pracy

Straconą pracę należy odżałować. Jeśli zostaliśmy niespodziewanie zwolnieni, nie ma sensu udawać, że wszystko jest dobrze i cała sytuacja nas nie obchodzi. Mamy prawo czuć się zmartwieni, zawiedzeni. Praca i stały dochód, jaki z niej wynika, daje nam poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie. Jej utrata powoduje naturalny lęk przed nieznanym. Tracimy jednak nie tylko zabezpieczenie finansowe, ale też codzienny kontakt ze współpracownikami, zostają więc zachwiane relacje z ludźmi, z którymi spędzaliśmy znaczną część dnia. To duża strata, którą po prostu trzeba przeżyć tak jak żałobę po bliskiej osobie, zakończonym związku itp. Daj sobie prawo do żalu, smutku i obaw. Trudne emocje trzeba przeżyć, a potem przejść do działania.

 Nastaw się na zmianę

Nie można rozpaczać wiecznie. Zaakceptuj sytuację, w jakiej się znalazłeś i zacznij rozpatrywać plan B. Pomyśl, co możesz zrobić w najbliższym czasie, czy jest np. możliwe renegocjowanie spłaty kredytu. Następnie zacznij zmieniać swoje nastawienie. Porzuć złość na byłego szefa i przyznaj, że życie jest zmienne. Trzeba rzucić to, co było i otworzyć się na nowe, być może lepsze okoliczności. Przerwa w pracy to dobry moment na zastanowienie się nad swoimi celami, obranie nowej drogi, kierunku, w którym chcielibyśmy dalej podążać – może otworzyć własny biznes? Zwolnienie może stanowić impuls do podjęcia zupełnie nowego zajęcia lub znalezienia posady w miejscu, które stwarza inne możliwości. Możesz w  międzyczasie doszkolić się, zebrać informacje, poprawić CV itp.

 Znajdź nową pracę

Tu również przydatny jest plan. Poinformuj znajomych o swojej sytuacji, być może pomogą znaleźć Ci pracę, polecą komuś lub znajdą interesujące ogłoszenie. Jeśli długo nie możesz znaleźć stanowiska w swoim zawodzie, podejmij się innego, nawet tymczasowo. Da Ci to zastrzyk gotówki i nie pozwoli wybić z rytmu pracy. Korzystaj z wszelkich możliwości znalezienia zatrudnienia: portale, ogłoszenia o pracę, media społecznościowe itp. Wysyłaj CV, uczęszczaj w rozmowach kwalifikacyjnych (choćby po to, by nauczyć się je prowadzić). Pamiętaj, że przy podjęciu planu i systematycznym działaniu, okres bezrobocia to tylko chwila.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: