Coraz częściej odbywające się w polskich miastach maratony oraz promowanie zdrowego stylu życia, zachęcają do biegania. Wiele osób uważa, że tego typu aktywność fizyczna nie wymaga żadnych przygotowań – wystarczy tylko włożyć buty i biec przed siebie. Takie podejście może się źle skończyć. Jak zatem przygotować się do biegania, jeśli dotychczas nie ćwiczyliśmy, a tym bardziej nie pokonywaliśmy na nogach wielu kilometrów.
Bieganie – krok pierwszy i drugi
Aby zacząć biegać, potrzebne są: motywacja, dobre buty i strój oraz miejsce do uprawiania tej aktywności. Bez tego nie ruszymy przed siebie.
Po pierwsze, zastanówmy się, dlaczego chcemy biegać i jakie cele w związku z tym osiągnąć. Może to być np. chęć zrzucenia kilku zbędnych kilogramów, poprawa kondycji lub przygotowanie się do pierwszego w życiu półmaratonu. Mając wyznaczony cel, łatwiej jest się go trzymać i realizować to, co postanowiliśmy.
Po drugie, kupmy buty dostosowane do tej aktywności fizycznej. Nie musimy od razu inwestować w drogie obuwie znanej marki. Ważne, aby było ono wygodne, idealnie dopasowane do stóp – warto zwrócić uwagę na buty o jeden rozmiar większe od tych noszonych na co dzień. Dobrze jest się udać do sklepu sportowego oferującego taki asortyment i w razie problemów skonsultować ze sprzedawcą, który przedstawi zalety oraz wady danego modelu.
Jeśli mowa o stroju, to na początek wystarczy koszulka i spodenki lub bluza oraz legginsy (jeśli biegamy w okresie jesienno-zimowym). Ubrania muszą być wykonane z materiałów, jakie pozwalają skórze oddychać. Kiedy to polubimy i wkręcimy się, zakupmy profesjonalną odzież dedykowaną biegaczom. Jedna uwaga – już na początku panie powinny zainwestować w dobrej jakości stanik sportowy, gdyż dzięki niemu po zakończonym treningu m.in. oszczędzą sobie bólu pleców.
Bieganie – krok trzeci
Po trzecie, ważne jest znalezienie miejsca, gdzie będzie można trenować w miłej atmosferze. Jeśli w pobliżu znajdują się tereny zielone – parki itp., skorzystajmy z tego. Aktywność fizyczna podejmowana w naturalnym otoczeniu redukuje stres i napięcia. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie biegać cały czas po asfalcie i innych twardych nawierzchniach. Dajmy czasem nogom odpocząć od nich i wybierzmy się na przebieżkę po lesie.
Zanim zacznie się przygodę z bieganiem, wskazane jest wykonanie podstawowych badań, szczególnie jeśli nie pamięta się daty ostatnich z nich. Dzięki temu można się upewnić, czy nie ma jakichś przeciwwskazań medycznych, aby być aktywnym fizycznie. Chodzi bowiem o to, aby biegać na zdrowie, a nie sobie szkodzić.