Aktywność fizyczna podczas upalnych dni może być w pełni bezpieczna, pod warunkiem, że będziemy trzymać się kilku prostych zasad. Dowiedz się więcej, jak trenować, gdy temperatura za oknem rośnie, jak przygotować ciało do wysiłku oraz jak chronić się przed przegrzaniem organizmu.
W czasie upałów lepiej zrezygnować z biegania czy innych treningów, które mocno podnoszą tętno. Można za to ćwiczyć na świeżym powietrzu, bez konieczności zaszywania się w klimatyzowanym klubie fitness.
Wybór odpowiedniej pory dnia
Pierwszą ważną kwestią jest znalezienie odpowiedniej pory dnia na ćwiczenia. Na pewno nie należy trenować w okolicach południa, kiedy jest najgoręcej – o wiele lepszym wyborem będzie poranna aktywność. O poranku temperatura jest niższa, dlatego warto wtedy ruszyć w teren. Pamiętaj też o włożeniu na siebie jasnego stroju, który odbija światło i pomoże w utrzymaniu chłodniejszej temperatury ciała. Ciemne kolory pochłaniają światło i mogą zadziałać jak termos.
Ważne elektrolity i węglowodany
Podczas ćwiczeń, w szczególności w czasie upalnych dni, bardzo ważne jest regularne uzupełnianie elektrolitów wydalanych z organizmu wraz z potem. Znajdziemy je, chociażby w napojach izotonicznych. Sód i potas pomagają absorbować wodę w komórkach. Ponadto podczas intensywnego wysiłku organizmowi należy dostarczyć odpowiednią porcję węglowodanów.
Schłodzona woda przed treningiem
Trenując w upalne dni, dobrze jest sięgnąć po coś zimnego – może to być np. schłodzona woda. Już wypicie kilku łyków przed ćwiczeniami delikatnie ochłodzi organizm i zapobiegnie jego przegrzaniu. W czasie treningu najlepiej pić niewielkie ilości wody – może to być 150-200 ml co dwadzieścia minut.
/J. K.