Aparat CPAP – co to jest i do czego służy?

Sen dobrej jakości jest podstawą, by żyć zdrowo i dobrze się czuć. Osoby cierpiące z powodu obturacyjnego bezdechu sennego mają problem z wysypianiem się – każdej nocy na 6 minut, a nawet więcej, ustaje ich oddech, nawet jeśli nie mają tego świadomości. Może to być bardzo niebezpieczne schorzenie, dlatego wymaga reakcji i leczenia. Jak się okazało, doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest aparat CPAP, czyli niewielkie urządzenie, które w bezpieczny sposób daje efekty już od pierwszego użycia. Jeśli cierpisz na obturacyjny bezdech senny lub należysz do grupy ryzyka, z pewnością chcesz się dowiedzieć, czym dokładnie jest CPAP, jak działa i w czym tkwi jego skuteczność? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Czytaj dalej!

Spis treści

Obturacyjny bezdech senny i problemy z bezsennością

Te schorzenia dotykają teraz coraz większej grupy osób. Objawami, które mogą alarmować, że coś jest nie w porządku, są przeważnie: zmęczenie, problemy z koncentracją, nadmierna senność i częste bóle głowy. Sygnałami, że możemy mieć do czynienia z obturacyjnym bezdechem sennym (OBS), będą przede wszystkim co najmniej 10-sekundowe przerwy w oddychaniu i spłycenie oddechu podczas snu, co powoduje niedotlenienie organizmu i związane bezpośrednio z tym chrapanie.

Jeśli czas przerw w oddychaniu każdej nocy wynosi w sumie 6 minut i więcej, to z pewnością mamy już do czynienia z OBS. Czas bezdechu jest podzielony epizody, które trwają po kilkanaście sekund. W tym czasie przepływ powietrza u osoby chorej jest całkowicie lub częściowo zablokowany. Epizodom towarzyszą skoki ciśnienia i przebudzenia w celu zaczerpnięcia powietrza, których często chory nawet nie pamięta. Obturacyjny bezdech senny może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia, dlatego nie należy ignorować objawów i w razie podejrzeń skonsultować się ze specjalistą.

bezdech senny

Co to jest aparat CPAP?

CPAP to nieduży aparat, który umieszcza się przy łóżku. To innowacyjne urządzenie medyczne stosowane przy niewydolności oddechowej, które stało się również sposobem na leczenie bezdechu sennego. Aparaty CPAP są bezpiecznym rozwiązaniem, które może zastąpić operację korygującą anatomiczne wady w górnych drogach oddechowych czy terapię farmakologiczną. Jest złożony z połączonych za pomocą elastycznej rurki aparatu, który pompuje powietrze i maski CPAP. Dostarczając powietrze pod stałym dodatnim ciśnieniem, aparat CPAP wspomaga proces oddychania i eliminuje epizody bezdechu w czasie snu. Wartość ciśnienia dopasowuje się w zależności od stopnia rozwoju choroby pacjenta i powinien to zrobić lekarz.

Kiedy powinno się używać aparatu CPAP?

Aparatu CPAP używa się, gdy można zaobserwować przerwy w oddychaniu na co najmniej 10 sekund i płytszy oddech podczas snu, skutkujący często też chrapaniem, przebudzeniami i skokami ciśnienia, a w ciągu dnia – bólami głowy i sennością. Aparaty na bezdech senny mogą być stosowane u osób dorosłych, u których zostanie on zdiagnozowany w stopniu nasilenia od lekkiego do umiarkowanie ciężkiego. Aby określić stopień nasilenia, pacjent musi poddać się polisomnograficznemu lub poligraficznemu badaniu snu. Używa się w tym celu parametru AHI, czyli indeksu oznaczającego u pacjenta średnią liczbę spłyceń oddechu i bezdechów na godzinę snu. W czasie badania ustala się również wartość ciśnienia tłoczonego przez aparat CPAP dla danego pacjenta.

Działanie aparatu CPAP

Sposób działania aparatu CPAP jest bardzo prosty do zrozumienia. U pacjentów ze zdiagnozowanym zespołem obturacyjnego bezdechu sennego podczas snu następuje częściowe zapadanie gardła i języka, co skutkuje występowaniem bezdechów i chrapania. Aparat do bezdechu – na który składa się maska CPAP i pompa powietrzna połączone rurką – podaje choremu powietrze bezpośrednio do dróg oddechowych pod stałym, dodatnim ciśnieniem oraz nie dopuszcza do zapadania gardła i języka, utrzymując je w prawidłowej pozycji. W ten sposób wyeliminowane zostają epizody zatrzymania oddechu i jakość snu znacznie się poprawia. Niektóre aparatury posiadają nawilżacze powietrza, dzięki czemu dodatkowo nie dopuszczają do wyschnięcia śluzówki w jamie ustnej.

Rodzaje aparatów

Jest kilka rodzajów aparatów do leczenia bezdechu sennego, głównie można je podzielić na te o stałej wartości ciśnienia i posiadające jego automatyczną regulację.

  • CPAP – to aparat, który dostarcza powietrze pod ciśnieniem o stałej wartości, ustawionym pod indywidualne potrzeby chorego. W przypadku tego aparatu, trzeba zwrócić uwagę na to, by szczelnie dopasować maskę do danego pacjenta – występują one w kilku rozmiarach. Większość aparatów CPAP posiada funkcję RAMP, który, do chwili zapadnięcia w sen, stopniowo podnosi ciśnienie. Dzięki tej funkcji pacjentowi łatwiej jest zasnąć.
  • AutoCPAP lub APAP – aparat regulujący ciśnienie automatycznie. W reakcji na epizody bezdechu odpowiednio je obniża lub podnosi. Jeśli jednak zachodzi potrzeba, można go również ustawić tak, by podawał stałe ciśnienie. Ponadto cechuje się pracą na minimalnej wartości ciśnienia, gdy problemy obturacyjne przez dłuższy czas nie występują oraz kiedy pacjent oddycha świadomie – przed zaśnięciem i po przebudzeniu.
  • BiPAP lub BiLEVEL – aparat posiadający cechy aparatu AutoCPAP i ponadto rozróżniający fazy wdechu i wydechu. Dzięki tej funkcji może pompować powietrze mocniej podczas wdechu i odwrotnie przy wydechu – synchronizuje się z oddechem chorego. Ma to korzystny wpływ na efekty leczenia.

Obecnie już zdecydowana większość modeli sprzętu CPAP posiada nawilżacze powietrza lub przynajmniej możliwość skonfigurowania z osobnymi nawilżaczami, które nie dopuszczają do wysychania śluzówki w górnych drogach oddechowych.

Jak wybrać aparat CPAP?

Aparat CPAP jest najskuteczniejszą metodą w leczeniu bezdechu sennego. Aby uzyskać pozytywne efekty terapii, niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego urządzenia, które będzie spełniać indywidualne potrzeby pacjenta. Przy wyborze aparatu CPAP należy się kierować:

  • rodzajem bezdechu,
  • tolerancją pacjenta,
  • zalecaną wartością ciśnienia,
  • innymi schorzeniami chorego,
  • budżetem, jakim dysponuje.

Należy też pamiętać o odpowiedniej masce, bo to właśnie ona doprowadza powietrze do płuc i jest kluczem do uzyskania pozytywnych rezultatów leczenia. Jest wiele rodzajów masek. Przy jej doborze najważniejsze są wygoda i dopasowanie – maska musi być szczelna.

Aparat CPAP jest często inwestycją na kilka lat i warto dobrze przemyśleć ten zakup. Niekiedy pacjenci posiadający ubezpieczenie mają częściową refundację aparatu z NFZ. Powinno się też zwrócić uwagę, by wybierać produkty od sprawdzonych producentów z doświadczeniem.

Świetnym wyborem będą aparaty CPAP firmy ResMed. Sprawdź ofertę już teraz!

Podsumowanie

OBS to choroba, która znacznie obniża jakość i komfort życia – osoby cierpiące z powodu tego schorzenia nie tylko mają problemy z oddychaniem podczas snu, ale odbija się to również na ich funkcjonowaniu w ciągu dnia. Jest to problem, którego nie należy ignorować ani bagatelizować, gdyż może bardzo niekorzystnie wpływać na zdrowie, a nawet zagrozić życiu. Aparat CPAP to najlepszy sposób leczenia obturacyjnego bezdechu sennego i warto udać się w tej sprawie do specjalisty, który zaplanuje przebieg leczenia oraz dobierze odpowiednie urządzenie.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->