Alkohol w polskim społeczeństwie ugruntował swoją pozycję jako towarzysz wszelkich spotkań, czy to służbowych, czy też prywatnych ze znajomymi oraz rodziną. Rzecz jasna jego spożycie w rozsądnych ilościach nie jest czymś, co automatycznie ma na nasz organizm bardzo zły wpływ, jednakże jego nadużycie może mieć poważne konsekwencje. Istnieje wiele chorób układu pokarmowego wynikłych z nadużycia alkoholu, jednakże najgroźniejsza choroba związana z alkoholem ma podłoże psychologiczne — jest to uzależnienie od alkoholu zwane też alkoholizmem. W przypadku stwierdzenia objawów tej choroby warto rozpocząć jej leczenie.
Jak to zrobić?
Pierwszy warunek, który musi zostać spełniony to wewnętrzny rachunek sumienia osoby uzależnionej. Zdolność do przyznania się do problemów z alkoholem jest jedną z podstaw leczenia alkoholizmu. Niezbędna do efektywnego leczenia jest również chęć jego podjęcia. Zmuszenie kogoś do działania wbrew własnej woli potrafi prowadzić do zbędnego wysiłku bliskich chorego, który de facto nie chce podjąć leczenia.
Kolejne kroki
W leczeniu alkoholizmu niezwykle istotne jest uświadomienie sobie negatywnych konsekwencji utrzymania aktualnego stosunku z alkoholem. Nierzadko jest tak, że osoby nadużywające tej substancji nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na ich zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, ma alkohol. Niestety łatwość w uzależnieniu się od alkoholu nie jest zbieżna ze stopniem trudności porzucenia tego nałogu. Odstawienie alkoholu jest zdecydowanie trudniejsze i nie jest decyzją, która przynosi natychmiastowe skutki dla chorego. Wymaga determinacji, poświęcenia i codziennego trenowania silnej woli celem trwałej rezygnacji z alkoholu.
Gdzie się udać?
Walka z uzależnieniem tak silnym, jak te od alkoholu często wymaga wsparcia zewnętrznego osób, które nie są bezpośrednio zaangażowane w całą sprawę, jak, np. terapeuta, czy też ośrodek uzależnień. Są to osoby oraz placówki wyspecjalizowane w pomocy osobom uzależnionym. Podczas wizyt lub pobytu w ośrodku chory przechodzi przez terapię, która pomaga w wyzbyciu się nałogu oraz wyrobieniu zdrowych nawyków po zakończeniu terapii.
Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA