Aktywność fizyczna a szczęście Czy aktywność fizyczna może przynieść szczęście? Czy każdy z nas poprzez ćwiczenia i wysiłek ruchowy może zyskać radość i satysfakcję? Jakie korzyści wiążą się z pozytywnym nastawieniem do życia? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Spis treści

Badania nad szczęściem

Wiele badań przeprowadzonych przez psychologów potwierdza, że aktywni fizycznie ludzie – uprawiający sport (nawet hobbystycznie) oraz spędzający część dnia w ruchu, częściej mówią o sobie jako o szczęśliwych oraz zadowolonych z życia. Jednocześnie są pozytywnie nastawieni do świata oraz innych osób, które to również starają się motywować do podobnych działań.  

Żyć aktywnie = żyć pozytywnie

Ludzie aktywni wyróżniają się wyższym poziomem optymizmu – utożsamianym w ich przypadku z jedną z cech charakteru. Zatem pojawiające się w życiu trudności traktują jako kolejną przeszkodę, jaką przy odrobinie wysiłku i podejmując jakieś działania, uda się pokonać. Są oni w tym bardziej zdeterminowani i wytrzymali. Aktywność fizyczna napędza ich i umożliwia realizacje celów, u których podstaw leży szeroko rozumiane szczęście. W ich przypadku bycie pozytywnie nastawionym do świata pozwala również lepiej radzić sobie ze stresującymi sytuacjami oraz pokonywać lęki. Co ważne, ludzie prowadzący aktywny tryb życia, cieszą się dobrym zdrowiem i są odporni na zapadanie na różne choroby m.in. depresję. Procesy starzenia postępują u nich wolniej i nie odczuwają z tych względów tak dużego dyskomfortu w porównaniu z tymi, którzy pozostają bierni.

Czy szczęście jest na zawsze?

Według badań naukowców sporadyczne oraz krótkotrwałe stany aktywności fizycznej pozwalają poczuć się pozytywnie, ale ten stan nie trwa zbyt długo i nie jest utrzymywany na wysokim poziomie. Aby czuć się w pełni szczęśliwym, trzeba działać systematycznie i przez dłuższy okres. Aktywność fizyczna musi stać się nawykiem wchodzącym w krew, gdyż dzięki temu optymizm może zagościć na dobre w życiu. Kiedy czujemy się pozytywnie, mamy jeszcze więcej energii do bycia aktywnym. Dzięki temu ładujemy wewnętrzne baterie i czujemy się świetnie pod wieloma względami.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->