Zapobieganie alkoholizmowi

Jak zapobiec rozwojowi choroby alkoholowej? Czy alkoholizmowi można przeciwdziałać? Odpowiedź na te oba pytania wydaje się prosta, ale rzeczywistość weryfikuje ją jako nieco bardziej złożoną – profilaktyka jest jednak niezbędna.

Chociaż w Polsce działa wiele placówek, które zajmują się profilaktyką uzależnień, problem jest palący. Wiek inicjacji alkoholowej zmniejsza się z każdym rokiem – po piwo potrafią już sięgać dzieci w wieku szkolnym. Apele pedagogów i Rzecznika Praw Dziecka oczywiście w jakiś sposób przeciwdziałają temu, ale żeby nie doprowadzić do alkoholizmu młodzieży, trzeba użyć innych środków niż te, które stosowano do tej pory.

 

Spis treści

Po pierwsze: nie pić

Szkoła może uczyć dziecko, że alkohol jest szkodliwy. Z kampanii społecznych może wylewać się pozytywny przekaz, pokazujący zalety życia na trzeźwo. Wszystko to okazuje się jednak niczym, kiedy rodzice spożywają napoje wyskokowe na oczach swojej pociechy. Wcale nie muszą być uzależnieni, żeby wysłać wiadomość: to jest dobre, to robią dorośli. Podstawą myślenia dziecka jest mimikra zachowań starszych – bawią się w dom, udają, że prowadzą samochód, grają w symulacje życia, stoją się, budują. Zaaplikowanie im informacji, że osoby dorosłe spożywają alkohol mimo nakazów i zakazów zewsząd sprawia, że uznają one to za bardzo pożądane.

Po drugie: nie namawiać

Profilaktyka alkoholizmu zakłada, że jeśli już spożywamy alkohol, powinniśmy rozłożyć sobie priorytety. Jeśli w naszym towarzystwie ktoś nie ma ochoty się napić, nie namawiamy go. Ludzie nie chcą tego czasem robić i absolutnie nie powinniśmy ich szantażować emocjonalnie.

Po trzecie: trzeźwieć

Nawet jeśli zdarzy się nam napić, zróbmy sobie potem wolne. Absolutnie żadnego piwa, wina, a tym bardziej wódki. Nie chodźmy na imprezy i dajmy wątrobie odpocząć. W ten sposób, nawet wtedy, kiedy zasadniczo nie pijemy, będziemy mogli zabezpieczyć się przed zapadnięciem w chorobę. I przyjmijmy za absolutną zasadę stare porzekadło: dżentelmeni nie piją przed południem!

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->