Pojęcie samooceny oznacza subiektywną ocenę kompetencji danej osoby przez nią samą. Jest to swoiste przekonanie o wartości danego człowieka na rynku pracy.
Spis treści
Rodzaje samooceny
Oceniane siebie samego przez pracownika może mieć dwa rodzaje:
- negatywny,
- pozytywny.
Oba typy mają wpływ na funkcjonowanie w społeczeństwie oraz ogólny poziom zadowolenia z życia. Dlatego też tak ważne jest uzmysłowienie sobie znaczenia samooceny, szczególnie w sytuacjach rozczarowania – gdy ktoś odbiera nasz upragniony awans lub nie spotykamy się z akceptacją w gronie współpracowników.
Rola pracy
Każda rola społeczna jest dla człowieka potencjalnym źródłem samooceny. Jednym z ważniejszych elementów jest praca, która powinna nas satysfakcjonować, żebyśmy mogli czuć się dobrze z samym sobą. Coraz częściej spotykamy się z pojęciem, które mówi o tym, że praca powinna stanowić życiową pasję. Często niestety wiele osób wychodzi ze złudnego założenia i wysokich oczekiwań, że praca będzie miejscem do zyskania lub naprawienia samooceny.
Niedocenianie samooceny
Często w miejscu pracy zapomina się o tym, jak istotna jest samoocena pracowników. Na plan pierwszy wychodzą terminy, ciągły pośpiech i presja realizacji celów biznesowych firmy. Kadry skupiają są przede wszystkim na wynikach, wykonaniu planów, terminowości oraz efektywności. Często nie ma więc miejsca na zatrzymanie się i zastanowienie nad istotną kwestią samooceny pracujących. Intensyfikująca się presja sprawia, że wzrasta napięcie oraz zachowania agresywne, co dodatkowo pomniejsza poczucie wartości człowieka.
Pozytywna ocena siebie to podstawa efektywności
Warto myśleć o samoocenie, jako o czymś, nad czym warto pracować. Poprzez systematyczne treningi psychologiczne człowiek uczy się siebie kochać i szanować bez względu na to, co się dzieje w miejscu pracy. Warto stworzyć listę swoich działań, które będą dowodem na to, że człowiek w pracy daje maksimum swoich starań i wykorzystuje swoje możliwości. Zadowolony pracownik będzie efektywniejszy, bardziej kreatywny i wypoczęty, bo zmartwienia nie będą mu spędzały snu z powiek w czasie wolnym.