Ból gardła, osłabienie, katar – któż nie zna tych objawów? W okresie jesiennym przeziębienie dopada wiele osób. Na szczęście dolegliwości z nim związane można złagodzić dzięki niektórym składnikom pożywienia. Po jakie rozwiązania warto sięgnąć?
Spis treści
Miód i cytryna
Te dwa składniki można dodawać do herbaty. Trzeba jednak pamiętać, aby napój nie był gorący – wrzątek sprawia, że mieszanka utraci swoje właściwości. Jeśli chodzi o miód, zawiera on witaminy i składniki, które pozytywnie wpływają na odporność. Można również spożyć jego łyżeczkę w czystej postaci. Cytryna to źródło witaminy C oraz rutozydu. Wpływa ona na uszczelnianie naczyń krwionośnych.
Aromatyczny czosnek
Już nasze babcie polecały picie ciepłego mleka z rozgniecionym ząbkiem czosnku i dodatkiem miodu. Może mieszanka ta nie jest najwykwintniejszym i najpyszniejszym napojem, ale jej skuteczność sprawia, że warto przecierpieć intensywny smak. To bomba witamin i potrzebnych minerałów, działająca rozgrzewająco. Czosnek, który ma właściwości antybakteryjne, można również stosować jako dodatek do białego sera kanapkowego.
Zielenina, czyli nać pietruszki
Natka ta to bogate źródło witaminy C oraz żelaza, co wpływa na zahamowanie rozwoju infekcji. Aby jej działanie było jednak skuteczne, trzeba spożywać ją w postaci surowej. Można więc zdecydować się na lemoniadę, w skład której wchodzi woda, natka, sok z cytryny i ewentualnie miód do smaku. Pietruszka to także smaczny dodatek do kanapki.
Duża ilość płynów
Podczas przeziębienia – zwłaszcza takiego, któremu towarzyszy gorączka – należy przyjmować spore ilości płynów. Sprawdzi się tu woda mineralna, a także ziołowe napary. Przykładowo, napar z lipy ma działanie wykrztuśne, więc to dobra opcja przy mokrym kaszlu. Herbata z sokiem malinowym nieźle rozgrzewa. Warto jednak pamiętać o tym, aby napoje nie miały zbyt wysokiej temperatury.
Przyroda ciągle pozwala nam czerpać ze swojego bogactwa. Naturalne sposoby na przeziębienie są znane już od dawna – warto z nich korzystać i dziś!