Uzależnienie od hazardu – przyczyny, objawy i leczenie

Jakie są przyczyny uzależnienia od hazardu?

Wyróżnia się trzy główne grupy przyczyn wpływających na to, że dana osoba staje się bardziej podatna na uzależnienie od hazardu. Wśród nich można wymienić:• czynniki psychologiczne – takie jak np.: trudności w radzeniu sobie ze stresem połączone z niską samooceną oraz poczuciem osamotnienia, impulsywność, niezrozumienie przez otoczenie oraz znudzenie, a także kontakt we wczesnej młodości z osobą uzależnioną od gier hazardowych;• czynniki biologiczne – u osób uzależnionych serotonina oraz dopamina są na niskim poziomie i dochodzi u nich do zaburzeń w tym obszarze mózgu, w którym mieści się układ limbiczny tzw. ośrodek przyjemności;• czynniki społeczne – od 2 do 4 razy wzrasta ryzyko wystąpienia uzależnienia, jeśli ojciec był hazardzistą.

 

Główne objawy uzależnienia od hazardu

Jeden z podstawowych symptomów wyróżniających nałogowego hazardzistę to nieprzerwana chęć i przymus grania np. w: karty, zakładach bukmacherskich, obstawiania w grach liczbowych lub losowych. Udział w grze stanowi dla hazardzisty źródło wielu pozytywnych emocji i uczuć, jeśli oczywiście wygrywa. Radość, satysfakcja, zadowolenie zaczynają z czasem opadać, a gra staje się najlepszym sposobem, aby znów je poczuć. Jednak szczęście nie zawsze dopisuje i wówczas dotychczasowe emocje zostają wyparte przez smutek i rozczarowanie. Tutaj również gra znów ma dać satysfakcję.

Osoba uzależniona od hazardu:

• skupia się wyłącznie na grze – chce robić to częściej, dłużej, bo poczucie wygranej staje się tym, czego nie może zaoferować nikt inny i nic innego;

• wydaje na grę coraz więcej pieniędzy;

• zapomina o życiu, jakie prowadziła wcześniej – relacje rodzinne, obowiązki służbowe, ulubione hobby nie mają znaczenia i zaczynają przeszkadzać w grze;

• przestaje spać, jeść, a czasem nawet myć się, gdyż jest pochłonięta grą;

• zaczyna nadużywać alkoholu, leków, narkotyków;

• popada w depresję, ma myśli samobójcze i może podejmować próby odebrania sobie życia.

 

Wczesne zaobserwowanie u bliskiej osoby lub samego siebie powyższych objawów i przyznanie się, że jest się uzależnionym, może uratować życie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->