Rozwój osobisty to dla wielu najważniejsza z kwestii w życiu, która warunkuje ich szczęście i samozadowolenie. Warto jednak zaznaczyć, że droga rozwoju własnych kompetencji i umiejętności, nierzadko jest źle obierana. Istnieją 4 podstawowe kwestie, które mogą zniszczyć całą pracę nad sobą i sprawić, że nie zauważysz żadnych efektów.
Spis treści
Rozwój drogą do sukcesu
Wiele osób za punkt honoru obiera sobie samorealizację i rozwój własnych kompetencji. Niestety, ale w osiąganiu sukcesów przeszkadzają im przede wszystkim stale popełniane błędy, które nierzadko wchodzą w codzienne nawyki, a tym samym oddalają wizję osiągnięcia postawionego celu. Jakie są cztery podstawowe błędy, których dopuszczają się wszyscy ci, którym zależy na własnym rozwoju?
Systematyczność na pierwszym miejscu
Brak systematyczności w każdym zachowaniu i działaniu to jeden z głównych problemów, który blokuje osiągnięcie sukcesu w dążeniu do celu, jakim jest rozwój osobisty. Praca nad sobą nie polega na tym, że rozwija się kompetencje wtedy, gdy jest na to ochota lub wena, a na systematycznym pogłębianiu umiejętności i ćwiczeniu ich każdego dnia.
Praktyka czyni mistrza
Nie można zapomnieć, że w rozwoju osobistym nie chodzi o utarte hasła i suche słowa, a o praktyczne podejście do działania. To właśnie wprowadzanie w życie konkretnych zachowań zasłyszanych czy wyczytanych w książkach jest jednym z najważniejszych kroków do samorealizacji i rozwoju. Zapomnij o ukrywaniu się za książkami i weź się za działanie!
Rozgardiasz na całego
Rozwój osobisty to proces, który wymaga pewnego usystematyzowania i poukładania. Im bardziej skaczesz od tematu do tematu, tym mniejsza szansa na osiągnięcie sukcesu. Pracując nad sobą, powinieneś rozpocząć od podstawowych kwestii, stale je poszerzając i podnosząc sobie poprzeczkę, jednak zawsze działając według określonego planu.
Bez pośpiechu
Niestety, ale wszystko ma swoje miejsce i czas i wymaga cierpliwości. Nie inaczej jest z samorealizacją – to właśnie cierpliwość i brak nakładanej na siebie presji jest w stanie doprowadzić do sukcesu. To, że wolno się rozwijasz, wcale nie oznacza, że się nie rozwijasz – czasami lepiej działać na zasadzie małych kroków, niż osiągać cel natychmiast, lecz nie na długo.