Hazard, jak każdy nałóg, należy leczyć. Może być to jednak trudne, więc najlepiej zaufać w tym zakresie specjalistom, podobnie jak dzieje się to w przypadku uzależnienia od alkoholu czy narkotyków. Bo chociaż w przypadku hazardu nie ma żadnych objawów zewnętrznych, to jednak jest to poważna choroba.
Walka z symptomami
Hazardzista odczuwa przymus grania. Posiada on zaburzone widzenie świata wartości, ponieważ codzienne obowiązki stają się mniej istotne od wydawania pieniędzy, gry oraz obliczeń, jakie jest prawdopodobieństwo kolejnej wygranej. Pamiętajmy, że porażki oraz niepowodzenia hazardzisty zawsze będą w jego oczach wynikiem czynników zewnętrznych, a nie jego zachowania. Hazardzista nie chce przyznać się do tego, że przegrał. Chce grać dalej.
Terapia
Rozmowa niekiedy nie wystarcza. Hazardzista staje się coraz bardziej odseparowany, na nasze uwagi reaguje złością. Leczenie nie jest proste, ponieważ pierwszym krokiem jest zawsze uświadomienie choremu, że ma problem. Jest to trudne, gdyż prawdopodobnie będzie temu zaprzeczał.
Uświadomienie choremu wszystkich symptomów, jakie wykazuje, a następnie wskazanie mu tego, jak będzie wyglądało dalsze jego życie w hazardzie może pomóc stworzyć w nim rzeczywistą wizję tego, w jak trudnej sytuacji się właśnie znalazł. Terapia jest skoncentrowana na nauce radzenia sobie z niezdrowymi podstawami, a więc z zaburzonymi emocjami i nieprawdziwą wizją świata. Jeśli chory przełamie swoje myślenie, zmieni też sposób patrzenia na nie.
Kiedy szukać pomocy?
Konsultacje ze specjalistami możemy odbywać zawsze, gdy czujemy niepokój wynikający z zachowań ukochanej osoby. Porozmawiajmy z terapeutą, a on doradzi nam, jakie dalsze działania podjąć i jak zacząć rozmowę z naszym ukochanym. Musimy mu pomóc na tym pierwszym etapie leczenia.
Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA