Sztuka wystąpień publicznych i prezentacji – zapanuj nad stresem

Wystąpienia na spotkaniu zespołu w pracy czy na forum rodzinnym podczas okolicznościowej imprezy to przykładowe sytuacje, gdy występujemy publicznie. Często już przy takich okazjach czujemy się zestresowani i mamy wrażenie sparaliżowanego ciała. Kołatanie serca, suchość w gardle, drżenie rąk… mało komu to się nie przydarzyło. Jak więc zapanować nad wszechogarniającym strachem, zwłaszcza kiedy trzeba wystąpić gdzieś publicznie, poprowadzić prezentację?

Zastrzyk adrenaliny

Nie ma co się obawiać strachu. On jest potrzebny, bo to zastrzyk adrenaliny mobilizujący do działania. Nawet jeśli paraliżuje, postarajmy się zracjonalizować, aby nie dać się pokonać takim uczuciom jak wstyd, lęk przed wyśmianiem przez innych. Zawsze można zmienić pracę i otoczenie. Ponadto, czy nawet jeśli dojdzie to porażki, to czy wpłynie ona w jakiś zasadniczy sposób na naszą rodzinę, nasze zdrowie? Z pewnością nie.

Przećwicz sam ze sobą

Dla lepszego samopoczucia warto samemu napisać przemówienie lub opracować prezentację, a następnie je przećwiczyć w samotności. To również zwiększy nasz komfort w tej sytuacji. Lepiej mieć wiedzę na temat tego, co chce się przekazać niż bazować nad tym, co ktoś przygotował, zastanawiać się, czy nie pomyliliśmy kolejności slajdów, co zrobić, jak się zapomni lub zgubi wątek itd. Ćwiczyć można przed lustrem, choć nie wszystkim pomaga to skupić się na sprawach merytorycznych, tylko raczej rozprasza, bo ważniejszy staje się nasz wygląd, mimika, gesty. Zawsze można także nagrać się, aby się zobaczyć i usłyszeć swoją dykcję, intonację. Opłaca się także skorzystać z ćwiczeń oddechowych oraz głosowych.

Trzy najważniejsze minuty

Przygotowując się do wystąpień czy prezentacji, warto nauczyć się pierwszych (bo wtedy jesteśmy najbardziej stremowani) i ostatnich trzech minut. Resztę można mieć na kartce (najlepiej w formie konspektu) przy sobie, choć niekoniecznie do niej zaglądać w czasie przemowy. Do zgromadzonej publiki najlepiej mówić językiem zrozumiałym, odwoływać się do emocji i zmysłów.

W zapanowaniu nad stresem przyda się też dobre nastawienie i spokój.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: