Depresja wymaga specjalistycznego leczenia. Przyjmuje ono różne formy w zależności od tego, w jakim stadium choroby znajduje się dana osoba. Wcześnie podjęte działania pozwalają bowiem na powrót do zdrowia i znów cieszyć się życiem. Sprawdźmy, jakie kroki warto podjąć, kiedy podejrzewamy depresję u siebie lub bliskiej nam osoby.
Spis treści
Kiedy należy podjąć leczenie depresji?
Sygnałem ostrzegawczym powinien być smutek, jaki odczuwa się przez dłuższy czas. Symptomem choroby jest również strach odczuwany bez żadnego powodu oraz towarzyszący niepokój. Unikanie towarzystwa innych ludzi, brak siły i chęci, aby oddawać się temu, co wcześniej sprawiało przyjemność, również powinno wzbudzić naszą czujność. Przy depresji mogą pojawiać się bóle o różnym pochodzeniu np. głowy, klatki piersiowej, pleców. Jednoznaczną diagnozę powinien jednak postawić specjalista – psychiatra lub psycholog.
Najpopularniejsze metody leczenia depresji
Wśród nich dominują farmakoterapia oraz psychoterapia. W obu przypadkach mamy do czynienia ze stosowaniem różnego rodzaju środków oraz metod. Ważne, aby jak najwcześniej zostały one dopasowane do indywidualnych potrzeb i wymagań pacjenta. Wtedy leczenie odnosi skutek. Warto dodać, że farmakoterapia i psychoterapia często idą ze sobą w parze, uzupełniają się – przynajmniej na pewnym etapie leczenia.
Farmakoterapia w depresji
Tak zwane antydepresanty można podzielić na kilka grup. W każdej z nich działanie środków jest nieco odmienne i dedykowane innym grupom pacjentów. Najistotniejsze jest to, że mają one głównie za zadanie poprawiać nastrój chorego, prowadzić do zwiększenia sprawności psychicznej – procesów myślowych oraz wyeliminować problemy związane ze snem – jego brakiem lub nadmiernym odczuwaniem.
Psychoterapia w depresji
Istnieje wiele nurtów w psychoterapii. Ważne, aby została ona dobrana ściśle do potrzeb i ogólnie mówiąc charakteru pacjenta. W tej metodzie leczenia ważne jest to, że chory ma okazję zrozumieć, na czym polega jego choroba, a tym samym jak sobie z nią radzić w codziennym życiu. Psychoterapia to równie często przepracowywanie tragicznych, trudnych życiowych sytuacji lub takich, które wywołują wewnętrzne konflikty.