Sierpień miesiącem trzeźwości – w walce z alkoholizmem

Powszechnie przyjęło się nazywać sierpień miesiącem trzeźwości. To właśnie w tym czasie jest wiele rocznic i świąt związanych z naszą historią, dlatego powstrzymywanie się od alkoholu jest najczęstszym sposobem wyrażania naszego szacunku. Poza tym, zachowanie trzeźwości przez dłuższy czas jest również okazją do poprawienia swojego stanu zdrowia i zregenerowania pracy narządów wewnętrznych. Zwykle po napoje wysokoprocentowe sięgamy w celach rozrywkowych, przykładowo wychodząc na piwo ze znajomymi do pubu, po to by rozluźnić się po stresującym dniu w pracy czy też w ramach świętowania ważnych dla nas wydarzeń.

Spis treści

Jak bardzo alkohol nam szkodzi?

Spożywanie alkoholu w niewielkich ilościach powoduje rozluźnienie, które często ułatwia nawiązywanie kontaktów towarzyskich oraz ogólną poprawę nastroju. Jednak przyjmowanie nadmiernej jego ilości jest wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia. Niezależnie od rodzaju, uszkadza on nasze narządy wewnętrzne takie jak wątrobę, mózg czy serce. Zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej, gardła, trzustki oraz zwiększa ryzyko wystąpienia marskości wątroby, alkoholowego zapalenia wątroby lub ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki. Napojów procentowych nie powinni spożywać przede wszystkim ludzie młodzi, których organizmy nadal się rozwijają oraz kobiety w ciąży, ponieważ mogą one w ten sposób zaszkodzić swojemu dziecku. Niektóre osoby wykazują większą skłonność do zapadania na chorobę alkoholową zwaną potocznie alkoholizmem.

Czym jest alkoholizm?

Objawia się on najczęściej:

  • silną potrzebą spożywania alkoholu, tak zwanym głodem alkoholowym, trudnością w kontrolowaniu picia,
  • zaburzoną tolerancją na alkohol, co powoduje, że ta sama dawka alkoholu nie przynosi efektów upojenia takich jak wcześniej i konieczne jest przyswojenie większej dawki,
  • zaniedbanie pracy, kontaktów towarzyskich oraz zainteresowań na rzecz spożywania alkoholu,
  • w przypadku odstawienia alkoholu u chorego występuje zespół odstawienny, którego objawami są: drżenia mięśni, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, bezsenność oraz zaburzenia snu.

Fazy alkoholizmu

Alkoholizm dzieli się na cztery fazy: przedalkoholową, ostrzegawczą, krytyczną i przewlekłą.
Przedalkoholowa, wstępna nie różni się zbytnio od zwykłego zachowania osób sięgających po napoje procentowe. Różnicą w tym wypadku jest w sposób myślenia chorego o piciu. Uważa on, że picie jest dla niego szczególnie przyjemne i sięga po takie napoje jak tylko pogarsza mu się nastrój, czuje się przygnębiony lub zdenerwowany. Często też szuka okazji do tego, aby wyjść z domu, aby pić w towarzystwie.
W fazie ostrzegawczej u chorego zaczynają się pojawiać luki pamięciowe związane z upijaniem się, występujące już po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu. Dodatkowo, często obserwuje się, że taka osoba, jeśli wcześniej cicha i spokojna, nagle staje się duszą towarzystwa. Charakterystyczne dla tego etapu choroby jest również wystąpienie wyrzutów sumienia spowodowanych zdawaniem sobie sprawy z tego, że pije zbyt dużo, ale nie dopuszcza do siebie myśli, że może mieć problem z alkoholem.
Trzecim etapem jest faza krytyczna, kiedy alkoholik traci zupełnie kontrolę nad piciem. Wszelkie próby zaprzestania kończą się powrotem do kieliszka. Główną myślą w głowie staje się planowanie, kiedy się znowu napije i gdzie może kupić alkohol. Zaniedbuje rodzinę, często też traci prace i przestaje dbać o swój wygląd, co powoduje spadek samooceny chorego, poczucie pustki oraz bezradności. Picie staje się okresem ciągłym z bardzo krótkimi okresami abstynencji
Ostatnią fazą jest faza chroniczna, przewlekła w której chory nie ma już żadnych wyrzutów sumienia i zachowań, pije niemal bez przerwy. Jest stale nietrzeźwy, a stałe stężenie etanolu we krwi wpływa trwale na obniżenie funkcji intelektualnych, spowolnienie psychoruchowe, zanik uczuć wyższych oraz trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych. Z powodu zatrucia coraz częściej trafia na izby wytrzeźwień oraz do szpitali. Na tym etapie, nawet brak pieniędzy nie jest przeszkodą i chory może sięgać po trujące surogaty alkoholowe takie jak np. denaturat. Nieustanny ciąg alkoholowy prowadzi do wyczerpania organizmu i może spowodować śmierć.

Jak można pomóc osobie cierpiącej na alkoholizm?

Z pomocą choremu przychodzą Profesjonalne Ośrodki Terapii oraz Specjalistyczne Centra Zdrowia jak np. Interior Opole. Oferowane tam terapie grupowe mają na celu pomóc choremu uwolnić się od uzależnienia. Podczas takiej terapii uczy się oraz pogłębia posiadaną już wiedzę z zakresu alkoholizmu. Specjaliści pomagają dojść do akceptacji siebie i swojego stanu zdrowia oraz przekształcenia stylu życia na taki, który umożliwia długotrwałą abstynencję i nauczenia zapobiegania nawrotom choroby.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->