Najczęściej jako dodatek do dań wybieramy zwykły biały ryż. Tymczasem szacuje się, że na świecie jest od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy różnych odmian ryżu. Warto poznać kilka z nich, aby wiedzieć, jakie mają właściwości i do jakich dań najlepiej będą pasować.
Ryż jest produktem lekkostrawnym, a przy tym bezglutenowym, dlatego chętnie sięgają po niego osoby z alergią pokarmową na gluten. Jednak w rzeczywistości może być spożywany przez wszystkich, zwłaszcza że jego różnorodność jest tak duża, że każdy znajdzie idealną odmianę dla siebie. Oto najbardziej popularne rodzaje ryżu.
Spis treści
Ryż naturalny – brązowy
Jest to zdecydowanie najmniej przetworzony rodzaj ryżu, który cechuje się delikatnie orzechowym smakiem oraz lekko brązowawym kolorem. Dzięki temu, że ma niski indeks glikemiczny, pozytywnie wpływa na regulację poziomu cukru we krwi, obniża poziom złego cholesterolu oraz wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn.
Ryż czarny
Po ugotowaniu jego ziarenka przybierają fioletową barwę. To, co go odróżnia od białego ryżu to jednak nie tylko kolor, ale i piękny orzechowy aromat. Ryż czarny zawiera w swoim składzie duże ilości aminokwasów, karotenu, miedzi, cynku i żelaza. Pozytywnie oddziałuje na wzrok i pracę mięśnia sercowego.
Ryż biały – polerowany
To jedna z najbardziej popularnych odmian ryżu. Jest szlifowany, lekko słodkawy oraz nie ma łusek. Otrzymuje się go na skutek usunięcia wierzchniej warstwy z ryżu brązowego. Zawiera mniej składników odżywczych, a czas jego gotowania jest stosunkowo krótki.
Ryż jaśminowy
To wyjątkowa odmiana najwyższej ryżu długoziarnistego ze wzgórz Tajlandii. Cechuje go jaśminowy aromat oraz śnieżnobiały kolor. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do potraw mięsnych i warzywnych.
Ryż Basmati
Jego ziarenka są smukłe i odznaczają się wyraźnie orzechowym aromatem. Pochodzi z Indii i Pakistanu, a najlepiej smakuje w połączeniu z daniami rybnymi, drobiowymi oraz mięsnymi.
/W. D.