Ze względu na bardzo ciepłe lato, odwodnienie było jednym z najczęstszych tematów podejmowanych przez nawołujące do picia wody media. Mimo że wielu osobom kojarzy się z wysokimi temperaturami, przyczyny utraty wody przez organizm bywają różne. Jakie są jego skutki i jak mu zapobiegać?
Spis treści
Czym jest odwodnienie?
To niedobór wody w komórkach i tkankach organizmu, któremu towarzyszy utrata elektrolitów, co może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Przyczyny odwodnienia
Do głównych przyczyn utraty wody zalicza się: biegunkę, wymioty, gorączkę oraz nadmierne pocenie się w trakcie wysiłku fizycznego lub upałów. Mając do czynienia z którąkolwiek z wymienionych sytuacji, nie powinniśmy zwlekać z nawodnieniem organizmu, które jest kluczowe, jeżeli chcemy uniknąć niepożądanych skutków.
Najczęstsze objawy
Jednymi z najszybciej ujawniających się objawów domagania się przez organizm płynów jest uczucie suchości w ustach i wzmożone pragnienie, którym towarzyszą wzdęcia i problemy z oddawaniem moczu. Zaniedbanie pierwszych wysyłanych przez nasz organizm sygnałów może doprowadzić do gorączki, zmniejszenia potliwości, a ostatecznie utraty przytomności.
Komu najbardziej grozi odwodnienie?
Utrata nadmiaru wody stanowi zagrożenie w szczególności dla dzieci i osób starszych. Narażone na odwodnienie są także osoby z nadwagą lub przyjmujące środki moczopędne, przez co tracą wodę szybciej niż przeciętna jednostka. Należąc do którejś z wymienionych grup, powinieneś przykładać dużą wagę to spożywania odpowiedniej ilości płynów.
Odwodnienie stanowi poważne zagrożenie dla organizmu, dlatego zauważając u siebie początkowe jego objawy, natychmiast sięgnij po wodę lub gorzką herbatę, które uzupełnią niedobór płynów w twoim ciele. Aby zapobiec nadmiernej ich utracie, pamiętaj, by dziennie pić średnio 2 litry wody.
/ar