Fotografia to pasja wielu osób. Jedni są w niej lepsi, drudzy wykazują trochę mniejsze zdolności. Warto jednak pamiętać, że każdy, nawet największy profesjonalista i artysta, stawiał pierwsze kroki trochę po omacku, by dziś stanąć na szczycie. Jak zatem rozpocząć swoją drogę z fotografią, aby za kilka lat cieszyć się znaczącymi postępami?
Sprzęt do fotografowania na start
Rozpoczynając swoją przygodę z fotografią, nie musisz od razu mieć sprzętu wartego kilkanaście tysięcy złotych. Najlepsi fotografowie działają nierzadko na urządzeniach, których dziś się powszechnie nie używa. Pamiętaj również, że im bardziej zaawansowany sprzęt, tym więcej funkcji, które na początku drogi z fotografowaniem mogą stanowić dla Ciebie zagadkę. Najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie zatem inwestycja w aparat, który pozwoli Ci rozwijać się na różnych polach – w fotografii makro i portretowej – jednak z ograniczoną liczbą funkcji. Im lepiej poznasz podstawy związane z ustawieniami ISO, migawki, przesłony i wielu innych kwestii, tym łatwiej będzie Ci z czasem operować bardziej zaawansowanym technologicznie wyposażeniem.
Współczesny rynek oferuje naprawdę wiele modeli aparatów fotograficznych – lusterkowców i bezlusterkowców – których wybór może stanowić nie lada wyzwanie dla początkującego fotografa. Warto zatem skorzystać z pomocy sprzedawców, ale i fotografów, którzy dzielą się swoimi pracami w sieci.
Zacznij od…
Każdy fotograf specjalizuje się w innej fotografii – jedni są najlepsi w reportażach, drudzy zachwycają portretami, a trzeci ukazują swój kunszt w fotografii makro. Znalezienie swojego tzw. konika wymaga czasu, nie przejmuj się zatem, że na początku swojej drogi z danym hobby nie wiesz, co wybrać. Warto jednak zacząć od fotografii makro – to przy niej nauczysz się niebywale ostrzyć i skupiać na detalu. Nie bez znaczenia będzie tu także umiejętność radzenia sobie z przesłoną i wpadającym w obiektyw światłem – w zależności od ekspozycji, na jaką się zdecydujesz, będziesz musiał operować różnymi wartościami.
Wiedza zdobyta przy fotografii makro przyda się bez wątpienia przy portretach. Z czasem nauczysz się podkreślać detale twarzy, tworzyć zdjęcia portretowe w różnych aranżacjach – światłem zza pleców, a także padającym wprost na twarz, w zaciemnionym miejscu i całkowicie prześwietlony. Nie rezygnuj, gdy pierwsze fotografie nie spełnią Twoich oczekiwań! Pamiętaj, że fotografia to sztuka, a sztuka wymaga koncentracji i wielu godzin dopracowywania i szlifowania umiejętności.
Podziel się ze światem swoją twóczością!
Nic tak nie uczy, jak krytyka, dlatego też nie powinieneś swoich prac – portretów i makro – chować do szafy, lecz dzielić się nimi z innymi pasjonatami. Wielu utalentowanych fotografów umieszcza swoje prace na portalach społecznościowych. Jednym z nich jest Nicolas Maniecki, którego zdjęcia można zobaczyć na Instagramie pod nickiem photonic2018. Na jego profilu możesz znaleźć nie tylko inspiracje do swoich zdjęć, ale także skorzystać z rad, jakie inni użytkownicy pozostawili mu w komentarzach. Dzielenie się swoimi zdjęciami to także wielka odwaga – nie każdy początkujący fotograf, jest w stanie tak jak Nicolas poddać swoje prace ocenie innych. Warto jednak podkreślić, że takie działanie pozwoli Ci także zyskać pierwszych obserwatorów, a także pasjonatów Twoich prac i postępów, które będą udokumentowane.
Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć Nicolasa.
Autor: Nicolas Maniecki/ Źródło: https://www.instagram.com/photonic2018/
Autor: Nicolas Maniecki/ Źródło: https://www.instagram.com/photonic2018/
Autor: Nicolas Maniecki/ Źródło: https://www.instagram.com/photonic2018/
Autor: Nicolas Maniecki/ Źródło: https://www.instagram.com/photonic2018/
Autor: Nicolas Maniecki/ Źródło: https://www.instagram.com/photonic2018/
Początki zawsze bywają trudne. Nie można się jednak poddawać ani zbytnio angażować – fotografowanie lepiej rozpocząć od małych kroków, poznania podstawowych funkcji i prostego sprzętu, aby następnie przechodzić na wyższe poziomy.