Otyłość – plaga naszych czasów

Otyłość to jedna z poważniejszych chorób cywilizacyjnych współczesnego świata, która dotyczy przede wszystkim osób zamieszkujących wysoko rozwinięte kraje. Niestety nieleczona, może doprowadzić do rozwoju innych chorób a w najgorszym przypadku nawet do śmierci. Jakie jednak są przyczyny otyłości i w jaki sposób możemy się jej pozbyć?

Spis treści

Przyczyny otyłości

Podstawową przyczyną otyłości jest niestety niezrównoważony bilans pomiędzy energią, która przyjmowana jest każdego dnia z pożywieniem a jej zużyciem. Oznacza to, że osoby walczące z otyłością spożywają zbyt duże ilości posiłków przy jednoczesnym ograniczaniu aktywności fizycznej. W związku z zamknięciem siłowni oraz koniecznością pracy zdalnej większość osób prowadzi obecnie siedzący tryb życia, co przekłada się niestety na wzrost masy ciała oraz pogłębianie się problemu otyłości. U niektórych osób przyczyną otyłości mogą być również czynniki genetyczne lub też procesy chorobowe, które toczą się powoli w organizmie.

Skutki nieleczonej otyłości dla zdrowia i samopoczucia

Otyłość w dzisiejszych czasach uznawana jest za przewlekłą chorobę, która nieleczona może prowadzić do wystąpienia wielu bardzo poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Jeśli chodzi o bezpośrednie następstwa otyłości, to można wśród nich wymienić w szczególności cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, niewydolność mięśnia sercowego, chorobę zwyrodnieniową stawów, chorobę niedokrwienną serca, a także problemy z oddychaniem w trakcie snu. Nieleczona otyłość wpływa również niekorzystnie na naszą psychikę oraz samopoczucie, ponieważ może prowadzić do rozwoju depresji, izolacji oraz wycofania się z kontaktów z innymi ludźmi, a także do braku akceptacji.

Wskaźnik BMI a otyłość

W celu określenia etapu rozwoju otyłości możemy skorzystać z tzw. BMI, czyli wskaźnika masy ciała, który informuje nas o tym, jaka ilość tkanki tłuszczowej znajduje się w naszym organizmie. Aby obliczyć ten wskaźnik, musimy podzielić naszą masę ciała (w kg) przez podniesiony do kwadratu wzrost (w metrach). Jeśli uzyskany wynik wynosi od 30 do 34,9 to mamy wówczas do czynienia z otyłością I stopnia. Wartości od 35 do 39,9 oznaczają otyłość II stopnia, natomiast powyżej 40 otyłość III stopnia.

Sposoby na pozbycie się otyłości

W procesie odchudzania najważniejsze znaczenie ma odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Niestety, ale zdecydowana większość osób zmagających się z otyłością spożywa bardzo kaloryczne posiłki o nieregularnych porach, a do tego prowadzi siedzący tryb życia, co prowadzi w efekcie do szybkiego wzrostu masy ciała. Z tego też względu pierwszym sposobem na pozbycie się otyłości jest stosowanie odpowiedniej diety, która obfituje w warzywa, owoce, chude mięso, tłuste ryby, a także pełnoziarniste produkty spożywcze, natomiast pozbawiona jest słodyczy, nadmiaru soli, tłustego mięsa, słonych przekąsek, a także cukru. Posiłki należy spożywać regularnie w odstępach wynoszących około 3 godziny, co oznacza, że w ciągu dnia możemy skonsumować ich od 4 do 5. Kolejną ważną kwestią są ćwiczenia fizyczne, które w połączeniu z właściwą dietą są niezbędne w procesie zrzucania nadmiaru kilogramów. Ćwiczyć możemy wszędzie, zarówno w domu, jak i w parku, czy też na siłowni. Możemy np. jeździć na rowerze, korzystać z siłowni dostępnych na świeżym powietrzu, pływać, czy też biegać. Do pracy zamiast samochodem lub komunikacją miejską możemy np. wybrać się na nogach, jeśli oczywiście nasze miejsce pracy znajduje się niedaleko domu. W walce z nadmiarem kilogramów mogą nam również pomóc preparaty wspomagające proces odchudzania, które w aptekach znajdziemy bez recepty. Przykładem takiego preparatu może być np. Orlistat Hexal, o którym możemy przeczytać, odwiedzając stronę https://www.apo-discounter.pl/orlistat-hexal-60-mg-w-kapsulkach-twardych-84szt-pzn-08982497. Orlistat to substancja, której mechanizm działania polega na zmniejszaniu wchłaniania tłuszczów, a także ilości dostarczanych do naszego organizmu kalorii. Poprzez hamowanie aktywności lipazy doprowadza do zatrzymania rozkładu skonsumowanych triglicerydów do ulegających wchłonięciu monoglicerydów, a także wolnych kwasów tłuszczowych. Połączenie tego produktu razem z dietą i ćwiczeniami może przynieść na prawdę bardzo dobre efekty, jednak aby je utrzymać nie należy przerywać leczenia, a także ograniczać aktywności fizycznej, pamiętając również o utrzymaniu diety.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->