Uzależnienia związane z nadużywaniem dostępu do Internetu są stosunkowo nowym zjawiskiem. Właśnie dlatego zauważenie objawów i rozwoju problemu możliwe było już we wczesnym etapie rozwoju problemu społecznego.
Jak definiować siecioholizm?
Niestety zjawisko to nie zostało jak dotąd uznane za jednostkę chorobową, dlatego trudno pokusić się o jedną, konkretną definicję. Na pewno nosi ono znamiona innego rodzaju uzależnień i wiąże się z niepohamowaną chęcią użycia substancji lub produktu. Oczywiście uzależnienie od Internetu zaliczone zostanie jako uzależnienie psychiczne, które ma prowadzić do minimalizowania stanów nerwowych, stresowych i podobnych. Zauważenie problemu może okazać się dla osoby uzależnionej trudne, dlatego często pomocna może okazać się interwencja osób trzecich, które umiejętnie wskażą drogę do powrotu do normalności.
Wczesne wykrywanie szansą na leczenie
Jak przy każdym uzależnieniu, ważne jest jego wczesne zauważenie. Pomóc w tym może znajomość objawów, które najczęściej pojawiają się przy uzależnieniu od Internetu. Będzie to na pewno ponadprzeciętna ilość czasu spędzona przed ekranem komputera. Osoby uzależnione tracą poczucie czasu i poddają się w pełni rozrywce płynącej z surfowaniu po sieci. Jeżeli natomiast dana osoba nie korzysta dłużej z komputera, widoczne są tzw. objawy odstawienne – pobudzenie, niepokój, nerwowość i inne. Co ważne, osoba uzależniona unika kontaktów z ludźmi, zakładając, że większej rozrywki dostarczy właśnie przebywanie w świecie wirtualnym.
Pomoc
Zauważenie stosunkowo młodego gatunku uzależnień pozwoliło na szybką reakcję, dzięki czemu dziś już coraz więcej poradni pomaga takim osobom. Istotne jest zauważenie problemu i zachęcenie uzależnionego do wizyty w ośrodku. Może to okazać się bardzo trudne, ze względu na podwyższony stopień reakcji nerwowych oraz niedopuszczanie do siebie, że ten rodzaj uzależnienia w ogóle istnieje.
Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA