Wiele osób marzy o lepszym życiu, ale nie ma pomysłu, jak taki stan osiągnąć. Najprostszą odpowiedzią i najskuteczniejszym sposobem na to są dobre nawyki – powtarzane każdego dnia. Co jednak kryje się pod tym pojęciem (tak oczywistym na pierwszy rzut oka) i do czego warto przywyknąć, aby życie stało się lepsze?
Dlaczego warto mieć zdrowe nawyki?
Charles Duhigg napisał książkę pt. „Siła nawyku” i podszedł do powyższego zagadnienia w taki oto sposób. Określił nawyki jako czynności, zachowania (procedury działania) uświadamiane sobie w mniejszym lub większym stopniu i składające się na bodźce oraz nagrody. Kluczem do lepszego życia jest umiejętne rozpoznawanie tych dwóch elementów. Dla przykładu – odczuwam zmęczenie pisaniem i brak weny (bodziec), idę na 10-minutowy spacer (działanie), zyskuję nową energię i pojawiają się nowe pomysły (nagroda). Ważne, aby wyrobić w sobie nawyki, które są automatyczne, nie zajmują naszych myśli, nie są emocjonalnym obciążeniem, ale okazują się pomocne w wielu sytuacjach.
Dobre i mądre nawyki: • sprawiają, że czujemy się pozytywnie psychicznie i fizycznie; • pozwalają zyskać poczucie kontroli nad życiem; • pogłębiają relacje z ludźmi; • czynią nas szczęśliwymi.
Jakie nawyki warto mieć w życiu?
Lista dobrych i mądrych nawyków jest naprawdę długa. Na początek warto skupić się na wprowadzeniu w życie kilku z nich, aby z czasem… weszło nam to w nawyk.
1. Poranne ścielenie łóżka – Rób to zaraz po przebudzeniu, aby zyskać motywację do kolejnych działań w ciągu dnia, a wieczorem móc od razu położyć się w miejscu idealnie przygotowanym do tego, aby sen był zdrowy i obudzić się z uśmiechem.
2. Aktywność fizyczna – brak energii, zmęczenie, bóle odczuwane w różnych częściach ciała? Zacznij ćwiczyć! Na początek może to być kilkuminutowa rozgrzewka w domu, taniec do rytmów ulubionej muzyki, a nawet spacer. Jeśli będziesz to robić regularnie, poczujesz przypływ sił i nowych pomysłów, które warto zrealizować.
3. Obowiązki wykonuj ze spokojem i zastanowieniem – postaraj się skupiać wyłącznie nad zadaniem realizowanym w danym czasie (pisaniu, gotowaniu), nad jego celem, aby uzyskać pożądany efekt w krótszym czasie.
4. Pozbądź się tego, co niepotrzebne – natłok obowiązków i bałagan męczą? Zrób listę kilku najważniejszych rzeczy dotyczących głównych aspektów życia np. pracy, rodziny, rozrywki, jedzenia, ubrań, domu i poświęć się wyłącznie temu. Posprzątaj swoje otoczenie, a na wszystko znajdziesz czas i zyskasz satysfakcję.
5. Załóż pamiętnik – wieczorem spisuj to, co wydarzyło się w ciągu dnia. Pisz o dobrych ludziach i rzeczach, jakie cię spotkały oraz mniej przyjemnych sytuacjach. Przyglądając się jeszcze raz temu, co było, możesz ponownie odczuwać szczęście lub też wyciągać pouczające wnioski na przyszłość.
Na koniec najważniejszy nawyk, jaki należy wprowadzić w życie, aby stało się ono lepsze. Koniecznie pamiętaj o systematyczności i motywacji w realizacji powyższych działań oraz kolejnych, na jakie się zdecydujesz!