Najczęstsze problemy ze wzrokiem

Zaburzeń widzenia jest bardzo wiele i mają różne przyczyny. Jak można sobie z nimi radzić, jak je leczyć i czy każde zaburzenie da się skorygować? Opowiemy o tym poniżej.

Spis treści

Przyczyny neurologiczne zaburzeń widzenia

Wśród zaburzeń neurologicznych najczęściej zaburzenia wzroku wywołuje zapalenie nerwu wzrokowego. Zdarza się ono w przebiegu infekcji wirusowych, stanów zapalnych zatok przynosowych, mózgu czy chorób autoimmunologicznych. Czynnikiem neurologicznym, który powoduje wady wzroku jest też obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, który bywa objawem wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego.

Zdarza się, że zaburzenia wzroku znamionują zanikanie nerwu wzrokowego – powoduje to najczęściej ucisk, proces zapalny albo zwyrodnienie. Podobnie mogą działać neuropatie nerwu wzrokowego: niedokrwienna, toksyczna czy niedoborowa.

W leczeniu zaburzeń widzenia na tle neurologicznym warto skonsultować się z lekarzem. Zaleci on odpowiednie lekarstwa, które pomogą radzić sobie z przyczynami problemów ze wzrokiem. Ich bogaty wybór znajdziesz w aptece internetowej liki24.pl.

Przyczyny okulistyczne zaburzeń widzenia

Najczęstsze wady okulistyczne, które prowadzą do zaburzeń widzenia, to wady refrakcji – krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. To rodzaj wad, w których oko nie jest w stanie odpowiednio działać ze względu na odbiegającą od normy budowę. Oko dalekowidza jest zbyt krótkie, a promienie świetlne zbiegają się poza siatkówką. Oko krótkowidza skupia promienie przed siatkówką, a astygmatyzm powoduje ogniskowanie promieni świetlnych w różnych punktach, na co wpływa krzywizna rogówki.

Niedoczynność tarczycy a oczy

Dysfunkcje tarczycy mogą wpływać na wzrok – takie objawy noszą wspólną nazwę oftalmopatii tarczycowej. Charakteryzuje je wycofanie (retrakcja) powiek w położeniu pierwotnym gałek ocznych (wrażenie wytrzeszczu) – objaw ten nosi nazwę objawu Dalrympla. Istnieje też możliwość wystąpienia objawu Graefego – obniżenie powieki górnej jest opóźnione podczas patrzenia w dół – oraz objawu Kochera, czyli wytrzeszczu z wrażeniem przestraszonych oczu.

Niedoczynności tarczycy mogą towarzyszyć też zaburzenia ostrości wzroku, suchość gałki ocznej i łatwe męczenie się wzroku.

Nerwica a wzrok

Problemy z widzeniem przy nerwicy sprowadzają się najczęściej do oczopląsu czy zeza. Zaburzenia widzenia, chociaż mało kto o tym wie, bardzo często są powodowane przez stres czy zaburzenia emocjonalne: lekarze doszukują się w tym efektu podświadomego poszukiwania ujścia dla negatywnych emocji, tzw. ucieczki w chorobę.

Podstawą połączonych zaburzeń na tle depresyjnym i wzrokowym są mediatory, które przenoszą zarówno informacje o depresji, jak i o funkcjonowaniu wzroku. Takim mediatorem jest serotonina – hormon szczęścia, ale też ważne ogniwo w łańcuchu zdrowego widzenia. Jeśli lekarz okulista dostrzeże korelację problemów ze wzrokiem i stresu, może skierować pacjent na konsultację z psychiatrą – taka diagnoza może się zdarzyć i nie ma w niej niczego złego.

Problemy ze wzrokiem w ciąży

Ciąża to wymagający okres w życiu kobiety, dlatego powinna ona o siebie dbać. Narząd wzroku może w tym czasie być znacznie obciążony – to on najbardziej reaguje na zmiany hormonalne. Kobiety zdrowe mogą poczuć pogorszenie wzroku, a te, które mają już wadę wzroku: pogłębienie jej. Zdarza się, że lekarze uznają problemy ze wzrokiem w ciąży za wskazanie do cesarskiego cięcia – może ono być wymagane by chronić wzrok kobiety – silne parcie podczas porodu siłami natury może spowodować odklejenie siatkówki.

W czasie ciąży nie należy przeprowadzać operacji korekty wzroku – badania wstępne do operacji mogą być bowiem zafałszowane przez ciążę. Po urodzeniu dziecka konieczne może być powtórzenie operacji.

Podsumowanie

Problemy ze wzrokiem mogą być wywołane wieloma czynnikami. Warto podjąć odpowiednie leczenie i nie obawiać się diagnostyki, która wskazuje na przyczyny np. psychologiczne. Wyleczenie przyczyn pozwoli pozbyć się wywoływanych zaburzeń.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: