Nie tylko każdego roku zwiększa się suma zadłużenia Polaków, ale też ilość osób zadłużonych w Jednak czy zdajemy sobie sprawę, że przyczyniają się do tego także osoby, które są uzależnione od brania pożyczek? Czy może mówienie o uzależnieniu od zadłużania się jest niewłaściwe?
Definicja
Uzależnienie od długów to poczucie satysfakcji, którego źródłem jest zaciągnięcie pożyczki. Dla nałogowca pieniądze nie stanowią jedynie środka płatniczego, lecz sposób na zwiększenie samopoczucia czy bezpieczeństwa, często także na wyzbycie się strachu czy stresu związanego z ich brakiem.
Jakie jest źródło uzależnienia od długów?
To, czy ktoś jest podatny na to zagrożenie, zależy przede wszystkim od obecnej sytuacji życiowej i stanu psychicznego. Problem wielu dłużników leży nie w deficytach finansowych, lecz w nich samych. Skomplikowane więzi rodzinne, zaniedbanie czy bieda to czynniki wzmacniające możliwość pojawienia się różnego rodzaju uzależnień, w tym tych związanych z zaciąganiem pożyczek. W przypadku alkoholizmu satysfakcję daje jego spożywanie, z kolei osoby uzależnione od długów najwięcej radości czerpią z dodatkowej gotówki i całego procesu jej zdobycia.
Szukając pomocy
Podobnie jak inne nałogi, uzależnienie od długów to choroba, która wymaga zauważenia i zgłoszenia się do specjalisty, czyli psychologa. Niezwykle ważne jest, by nie jego lekceważyć jego oznak i wykryć je w porę, zanim pociągnie za sobą skutki negatywne nie tylko psychologicznie, ale też pod względem finansowym. Dlatego szukając pomocy dla osoby mającej problem z zaciąganiem pożyczek, bardzo ważne jest zapewnienie jej porady prawnej i finansowej.