Na czym polega terapia współuzależnienia?

Pomocy w przypadku uzależnienia wymagają nie tylko sami chorzy. Ich rodzina cierpi mocno przez ich zachowania. Mówimy więc o współuzależnionych, czyli osobach z zaburzeniami, które utrudniają normalne życie. To problemy ze snem, odczuwanie ciągłego stresu, ale nie tylko.

Trudności współuzależnionych

Osoby te mogą cierpieć na gwałtowne zmiany nastrojów, odczuwają napięcie oraz wstyd. Mogą mieć depresyjny nastrój, często poczucie winy, a przede wszystkim obniżone poczucie własnej wartości oraz mnóstwo lęku. Boją się wielu rzeczy, od tego, że ktoś dowie się o uzależnieniu ich małżonka, przez to, że małżonek zrobi sobie krzywdę. Niepokoi ich to, co dzieje się z dziećmi, a także stan finansowy rodziny. Są wszystkim przytłoczeni.

Kiedy terapia?

Ważne, by zrozumieć, że nie wystarczy jedynie terapia osoby uzależnionej. Jej bliscy także potrzebują pomocy specjalistów, szczególnie wtedy, kiedy dostrzec można w nich cały zestaw symptomów chorobowych. Terapia nie należy do prostych, ale oznacza dużą szansę na powrót do stabilności.

Terapia

Zaczyna się od uświadomienia sobie tego, że mamy problem i że nasza rodzina ma problem. Następnie trzeba przestać bronić osobę uzależnioną, ponieważ właśnie tak często zachowują się współuzależnieni. Terapeuci dążą do tego, by osoby, które do nich przychodzą, nauczyły się mówienia szczerze o swoich emocjach i przeżyciach. Należy oderwać się od myślenia o sobie jako o części współuzależnionego i następnie przystąpić do pracy nad sobą, swoimi emocjami oraz oczekiwaniami.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: