Dzięki rozwijającej się technologii i coraz lepiej rozwiniętym portalom internetowym, modelarstwo zaczyna pojawiać się częściej na liście wymienianych hobby. Wymaga dużo skupienia, cierpliwości, ale także pewnych nakładów finansowych, na które nie każdy może sobie pozwolić. Z tego powodu jest uznawane za dziedzinę znajdującą się pomiędzy sportem a sztuką. Co warto o nim wiedzieć?
Spis treści
Z pokolenia na pokolenie
Ponieważ hobby to jest nadal dziedziną niszową, krąg osób, które są nim zainteresowane, można określić za zamknięty i ekskluzywny. Nic dziwnego, że tak często możemy obserwować jego przechodzenie z pokolenia na pokolenie. Tak właśnie jest się go najprościej nauczyć, choć dziś, w erze internetu, odczarowuje się ten mit.
Pieniądze
Modele wykonywane z włókien kompozytowych mogą kosztować nie tylko setki, ale tysiące złotych. Nie są one jednak gotowe do montowania – musimy je samodzielnie obrabiać, montować, dodawać do nich silnik oraz poszczególne elementy. Ostateczny model z pełnym wyposażeniem kosztuje więc nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Predyspozycje
Cierpliwość i odporność na stres to bardzo ważne cechy każdej osoby, która pragnie zająć się tym hobby na poważnie. W czasie zawodów, kiedy modele startują i wykonują figury w powietrzu, trzeba mieć dobre nerwy, by nie spowodować kraksy i nie zniszczyć tak cennych modeli. Do tego dodajmy także szereg zdolności manualnych, psychotechnicznych. Musisz znać dobrze latanie, by poradzić sobie w powietrzu, ale także fizykę i chemię, by radzić sobie na ziemi.
Sprawdź zanim spróbujesz
Zanim zdecydujemy się w inwestowanie w to hobby, warto sprawdzić, czy jest to coś dla nas. Zacząć można od obserwowania konkursów i akrobacji, a także rozmów z modelarzami. Będzie to dla nas ważna inspiracja.