Mężczyźni również chorują na anoreksję

Powszechnie uznaje się anoreksję za chorobę, która dotyka głównie kobiety. Prawda jest jednak inna – statystyki mówią o około 6% mężczyzn, którzy oficjalnie uznani są za anorektyków, a szacunkowo wartość ta jest o wiele wyższa, gdyż mężczyźni nie zgłaszają się z takim problemem do specjalistów. Rozmowa na ten temat nie odbywa się w dyskusji publicznej, a co za tym idzie, często ta choroba jest dla mężczyzny problemem wstydliwym.

Dlaczego mężczyźni chorują?

Trudno podać konkretną i jedną przyczynę występowania anoreksji u mężczyzn, jednak wszechobecny kult piękna, szczupłej i umięśnionej sylwetki może zostać uznany za jeden z głównych powodów. Co ważne, często wpływ na pojawienie się anoreksji może mieć chęć ogólna, męska chęć kontroli. Najłatwiej jest oczywiście kontrolować ilość jedzenia i dietę, dlatego ograniczenie podstawowych witamin i minerałów prowadzi do stanów chorobowych. Warto też wiedzieć, że jako przyczynę występowania anoreksji u kobiet podaje się molestowanie seksualne. U mężczyzn jak na razie nie stwierdzono tego faktu, dlatego trudno mówić, że ma ono jakikolwiek wpływ na ryzyko wystąpienia zaburzenia.

Jak rozpoznać anoreksję?

Objawy są podobne do tych, które pojawiają się u kobiet, jednak można zauważyć kilka znaczących różnic. Na pewno zdecydowanie rzadziej występują zaburzenia bulimiczce, co przekłada się na doskwierające dolegliwości somatyczne. Bardzo często mężczyźni z anoreksją są nieaktywni seksualnie. Za grupę zwiększonego ryzyka uznaje się w szczególności homoseksualistów. Za główne symptomy rozwijającej się anoreksji można uznać: bóle głowy, omdlenia, spadek wagi, małe zapotrzebowanie na pokarm, pozorowanie jedzenia, zmęczenie, apatia i wiele innych.

Jak walczyć z problemem?

Sposób walki z anoreksją u mężczyzn nie odbiega w żaden sposób od tego, który stosowany jest w przypadku kobiet. Problemem jest jednak świadomość mężczyzn na temat tego, że taki stan może w ogóle u nich wystąpić. Ponadto większość osób nie zgłosi się z takim przypadkiem do lekarza, uznając swój problem za odbierający męskość. Oznacza to, że bardzo ważna będzie również pomoc psychologa. Niestety niewielki odsetek mężczyzn poddaje się leczeniu.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: