Lekomania zaczyna się w momencie, kiedy ktoś przyjmuje leki w zbyt dużych ilościach i dawkach. Oczywiście częściej występuje ona u osób, które są w szczególności predestynowane do uzależnień, ze względu na osłabioną lub niestabilną psychikę. Na szczęście z lekomanią, jak z innymi uzależnieniami, można walczyć.
Ogromne zagrożenie
Współcześnie uzależnienie od leków mieści się w czołówce uzależnień zaraz po alkoholu oraz narkotykach. Co ważne, niosą one takie samo zagrożenie, jak wspomniane dwa wiodące prym uzależnienia. Oczywiście leki można podzielić na kilka grup, z których każda odznacza się innym stopniem zagrożenia. Dużą ostrożnością powinny kierować się osoby korzystające z leków opioidowych oraz benzodiazepin. Nadużywanie tego typu substancji może zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i działań niepożądanych. Na szczęście leki silnie uzależniające są dostępne na receptę, co pozwala już lekarzowi na weryfikację, czy dana osoba może mieć problemy z uzależnieniem od danej substancji.
Jak rozpoznać uzależnienie?
Osoba nadużywająca leków będzie bardzo często korzystała z usług lekarza. O ile wizyty u jednego specjalisty nie wzbudzałyby podejrzeń, to częste zmiany mogą okazać się pierwszym sygnałem. Kiedy jeden lekarz odmówi przypisania leku, osoba uzależniona udaje się do drugiego. Oczywiście warto również obserwować ilości przyjmowanych specyfików – dawki z czasem będą coraz większe. Ponadto lekomanii towarzyszy wiele typowych dla uzależnień objawów jak utrata kontaktu z bliskimi, zachowania maniakalne, obniżający się poziom skupienia i wiele innych wspólnych z większością rodzajów uzależnień.
Pomoc jest blisko
Kluczowe jest wczesne zauważenie problemu i umiejętne zwrócenie uwagi. Należy ostrożnie przekonać uzależnioną osobę do wizyty u specjalisty. Powstaje coraz więcej ośrodków, gdzie leczone są tego typu zaburzenia, a pracujący tam specjaliści wiedzą, jak pomóc przebrnąć przez długotrwały proces walki z problemem.
Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA