Toksycznym związkiem określa się relację dwojga partnerów, która zamiast na wzajemnym szacunku i zaufaniu, opiera się na manipulacji, nieszczerości i wykorzystywaniu jednej strony przez drugą. Poznaj najpopularniejsze objawy toksycznej relacji i dowiedz się, jak zakończyć tego rodzaju związek.
Gwałtowny i dynamiczny rozwój związku
Jeśli wasza znajomość rozwija się zdecydowanie szybciej niż zwykle, podejmujecie błyskawiczną decyzję o wspólnym zamieszkaniu, a po kilku miesiącach planujecie już ślub i dzieci, powinien być to pierwszy sygnał ostrzegawczy – trwałej i zdrowej relacji nie da się zbudować z zawrotną prędkością. Nie ma nic złego w tym, że zakochani chcą każdą wolną chwilę spędzać razem. Warto jednak pamiętać, że to, co rozpala się intensywnie i gwałtownie, bardzo często, równie szybko i boleśnie wygasa.
Partner ma obsesję na twoim punkcie
Uzależnienie jednego z partnerów od drugiego to jeden z najczęstszych powodów, przez które relacja staje się toksyczna. Nie powinniśmy dopuszczać do tego, aby całkowicie uzależnić się od drugiej osoby, gdyż zyska ona możliwość kontrolowania każdego aspektu naszego życia.
Przesadna zazdrość
Sceny zazdrości wywoływane z błahych powodów to nie dowód miłości, lecz patologicznej obsesji na punkcie danej osoby. Jeśli twój partner pomimo obietnic nie zmienia się, nadal urządza awantury o każdy, nawet najbardziej formalny kontakt z innymi osobami, najwyższa pora, aby zakończyć ten związek.
Podjecie decyzji o zakończeniu toksycznego związku, często bywa trudne i – niestety – spóźnione. Im dłużej trwa taka relacja, tym większą skłonność mają partnerzy do akceptacji niepożądanych zachowań swojej drugiej połówki. Jeśli brakuje ci sił na podjęcie decyzji o zakończeniu toksycznego związku, porozmawiaj z kimś bliskim lub udaj się do specjalisty. Otrzymasz bezcenne wsparcie, które doda ci sił na podjęcie tej trudnej decyzji.