Jak radzić sobie z presją środowiska?

Środowisko, w jakim żyjemy, ma na nas ogromną siłę oddziaływania. Szczególnie wtedy, gdy jesteśmy młodzi, możemy spotkać się z uczuciem, że środowisko wiele od nas wymaga i że musimy się dostosować, jeśli chcemy prowadzić szczęśliwe oraz dobre życie. Czy jednak jest tak zawsze?

Zła presja

Niestety niekiedy wpływ środowiska nie ma na nas wpływu motywującego, ale sprawia, że zaczynamy czuć przygnębienie oraz robimy rzeczy, których nie chcielibyśmy robić, gdyby nikt na nas nie patrzył i nie oczekiwał, że to zrobimy. Wpływ środowiska niekiedy jest bardzo negatywny. Jesteśmy jednak podatni na niego, gdy chcemy mieć przyjaciół i gdy obawiamy się, że bez ulegania nikt nie będzie chciał z nami się przyjaźnić. To także niebezpieczeństwo wtedy, gdy dana osoba nie ma zbyt dużej pewności siebie. Wtedy wykona każde działanie wynikające z nacisku społecznego.

Pewność siebie

Podstawą walki z negatywną presją środowiska jest rozwijanie w sobie pewności siebie. To przekonanie o tym, że mamy wartość oraz że jesteśmy w stanie dla siebie podejmować dobre decyzje. Trzeźwe ocenianie swoich możliwości, potrzeb oraz własnej wartości chroni przed pochopnym decydowaniem się na robienie rzeczy, których sami od siebie nie chcemy, na których wymaga od nas grupa.

Dobry doradca

Każdy z nas czuje potrzebę posiadania swojego kręgu. Wybieranie doradców oraz przyjaciół trzeba podzielić na wiele etapów i skupiać się na tym, by mieć gwarancję tego, iż ich porady wynikają z troski o nas, a nie z chęci całkowitego nas podporządkowania. Gdy zyskamy taką zaufaną grupę, będziemy czuć się pewniej i silniej niezależnie od wszystkiego.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: