Jak powstaje kaszel?

Kaszel jest odruchową reakcją obronną organizmu, która działa wspomagająco w oczyszczaniu dróg oddechowych. Może być wywołany różnymi przyczynami, a oprócz tego często przyjmuje różne formy. Warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. W naszym artykule opisujemy sposób powstawania kaszlu oraz najważniejsze informacje na jego temat.

Spis treści

Jaki jest mechanizm powstawania kaszlu?

Pierwszym etapem kaszlu jest wzięcie głębszego niż zazwyczaj wdechu. Następnie tak zwana szpara głośni, czyli element krtani zamyka się na chwilę w pierwszej fazie wydechu, co powoduje zwiększenie ciśnienia w górnych drogach oddechowych. W ostatniej fazie szpara głośni całkowicie się otwiera, przez co zgromadzone powietrze gwałtownie się wydostaje. Jak widzisz kaszel to w rzeczywistości dość skomplikowany proces, który przy tym mocno podrażnia krtań i inne elementy układu oddechowego.

Jakie są przyczyny pojawienia się kaszlu?

Bardzo często kaszel jest spowodowany przez spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Podrażnione narządy reagują wówczas chęcią pozbycia się płynu. Równie często kaszel oznacza jakąś infekcję dróg oddechowych. Towarzyszy on wówczas objawom takim jak katar, ból gardła i głowy, a czasami także rozbicie. Poważniejszą choroba, której symptomem także jest kaszel, to zapalenie płuc, którym towarzyszy ból w klatce piersiowej, duszności oraz tak zwany szmer oskrzelowy. Kaszel może też towarzyszyć innym poważnym chorobom, takim jak astma, niewydolność serca, zatorowość płucna, a nawet rak płuc.

Czym różni się kaszel suchy od mokrego?

Kaszel mokry bywa czasami nazywany produktywnym. Drugie określenie wynika z roli, którą pełni, ponieważ pomaga on usuwać nagromadzoną się zbędnie wydzielinę. Towarzyszy on w niektórych przypadkach nawet przewlekłym chorobom, na przykład astmie oskrzelowej. Czasami towarzyszy mu plucie śluzem, aczkolwiek gdy w kaszlu pojawia się krew, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Kaszel suchy, czyli nieproduktywny, bardzo często jest duszący i nie odkrztusza się w nim żadnej wydzieliny. Towarzyszy często infekcjom wirusowym i w nielicznych przypadkach może być wręcz niebezpieczny. Może bowiem prowadzić do pękania naczynek krwionośnych, a na przykład po operacjach prowadzi do komplikacji.

Kaszel ostry czy przewlekły? Ile może trwać?

Kaszel ostry charakteryzuje się nagłym początkiem i jest związany z infekcjami. Trwa maksymalnie 3 tygodnie, a potem może rozwinąć się w kaszel podostry. Może rozwinąć się już po infekcji wirusowej, która mimo wyleczenia, pozostawiła pewne ślady w układzie oddechowym. Ich regeneracja jest związana z występowaniem nieprzyjemnego odruchu, który utrzymuje się do 8 tygodni. Kaszel przewlekły trwa więcej niż 8 tygodni i najczęściej jest towarzyszem innych chorób na przykład krążeniowych lub refluksu, a nie drobnych infekcji.

Kaszel to nieprzyjemny objaw, którego nie można lekceważyć. Jego występowanie może być symptomem niegroźnej infekcji, ale czasami sygnalizuje poważne choroby, więc nie zwlekaj z pójściem do lekarza.

W artykule https://www.aptekagemini.pl/poradnik/uroda/jakie-kosmetyki-stosowac-zima/ znajdziesz więcej informacji na ten temat.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: