Przez wiele lat słyszeliśmy, że należy wypijać minimum osiem szklanek wody każdego dnia. Jak się jednak okazuje, zapotrzebowanie na wodę w rzeczywistości może być różne – większe mają osoby aktywne fizycznie. Należy też uwzględnić temperaturę otoczenia oraz stan zdrowia. Kiedy i jak często powinno się pić wodę, a także, w jakiej ilości ją spożywać?
To, ile potrzebujemy wody, zależy głównie od płci (kobiety potrzebują jej więcej, niż mężczyźni), aktywności fizycznej (jeśli ciężko pracujemy, należy pić więcej) oraz klimatu (wysokie temperatury wymagają większej ilości wody).
Spis treści
Dlaczego trzeba pić wodę?
Woda pełni niezwykle ważną funkcję w organizmie, gdyż znajduje się w każdej żywej komórce naszego ciała. Nie tylko poprawia trawienie i pobudza metabolizm, ale także wypłukuje z organizmu toksyny, dotlenia organizm, nawilża skórę, reguluje temperaturę organizmu oraz pomaga we wzroście czerwonych krwinek.
Kiedy?
Wodę należy spożywać przede wszystkim regularnie, najlepiej małymi łykami i w niezbyt dużych ilościach. O wiele lepiej jest pić częściej niż dużo za jednym razem. Wypicie dużej ilości wody naraz może spowodować, że sole mineralne szybciej zostaną wypłukane z organizmu.
Jak często?
Sygnałem ostrzegawczym organizmu jest pragnienie – informuje ono, że jesteśmy odwodnieni. Dlatego starajmy się nie dopuszczać do stanu, w którym bardzo chce nam się pić. Z drugiej strony, nie sięgajmy po wodę co chwilę i nie pijmy jej na siłę, gdy nie chce nam się pić.
Ile?
Dietetycy są zdania, że człowiek powinien dostarczać 1 ml wody na każdy 1 kcal pokarmu lub 30 ml na 1 kg masy ciała. Oznacza to, że ilość wypijanej wody powinna wynosić od 1,5 do 3,5 litrów wody każdego dnia. Oczywiście należy zwiększać jej spożycie wraz ze wzrostem temperatury otoczenia oraz aktywności ruchowej. Najlepiej pić wodę mineralną, ale można też wprowadzić do diety rozcieńczone soki owocowe i warzywne, napary ziołowe, herbaty itp.
/jk