Wybaczanie to umiejętność, którą bardzo trudno jest opanować. Cierpienie, które zazwyczaj towarzyszy osobie, która powinna lub chciałaby wybaczyć, nierzadko nie pozwala na wykonanie tego jednego, ważnego gestu. Warto jednak wiedzieć, że wybaczanie to coś więcej niż tylko prosty zwrot.
Wybaczanie, a cierpienie
Osoby zranione nierzadko, choć chciałyby wybaczyć, nie są w stanie poradzić sobie ze swoim wewnętrznym bólem, a tym samym i wybaczeniem. Dany gest jest dla nich formą poddania się, a także dania za wygraną tej drugiej, raniącej stronie. Co więcej, poprzez niewybaczenie często mają poczucie, że druga strona cierpi, tak jak cierpią i one. Jeśli ja cierpię przez ciebie, to teraz ty cierp przeze mnie. Takie działanie, choć mylnie postrzegane jako dające ukojenie, wcale takim nie jest i sprawia, że każda ze stron traci znacznie więcej.
Dlaczego warto wybaczać?
Istnieje kilka argumentów przemawiających za tym, aby przebaczać. Przede wszystkim wybaczanie jest swego rodzaju dawaniem szansy na zmianę. Naturą ludzką jest popełnianie błędów i uczenie się na nich, dlatego tak ważne jest dawanie drugiej szansy. Nikt nie jest idealny, a Ty, wybaczając, pozwalasz drugiej osobie zmienić się, zawalczyć o Twoje zaufanie jeszcze raz.
Drugą kwestią przemawiającą za wybaczaniem jest na pewno Twoje własne samopoczucie. Kumulujące się w Tobie uczucia takie jak gniew, żal, cierpienie, sprawiają, że zatracasz się w nich, odcinając niekiedy od normalnego i szczęśliwego życia. Niektóre zachowania i działania trudno wybaczyć, jednak wyciągając rękę na zgodę, dajesz nie tylko szansę drugiej osobie na poprawę, ale i sobie na rozpoczęcie nowego etapu. Wraz z wybaczeniem przychodzi ulga, a z serca spada ciężki kamień, który dotychczas Cię przygniatał i sprawiał, że Twoje samopoczucie nigdy nie było pozytywne.
Na koniec postaraj się zadać sobie pytanie o to, jakbyś Ty się czuł w takiej sytuacji. Czy popełniając ten sam błąd, nie pragnąłbyś przebaczenia? Postaraj się zrozumieć motywy, jakie kierowały daną osobą.