Stwierdzenie, że masło jest zdrowsze od margaryny, prawdopodobnie dla większości z Was nie będzie żadnym zaskoczeniem. Warto zastanowić się co sprawia, że te, wydawałoby się tak bardzo podobne do siebie produkty, tak bardzo się od siebie różnią oraz jak ich spożycie wpływa na nasze zdrowie.
Spis treści
Masło, produkt tłuszczowy pochodzenia odzwierzęcego
Masło, ze względu na wysoką cenę, jest ostatnio bardzo popularnym produktem pochodzenia odzwierzęcego – jest o nim głośno nawet w mediach. Masło jest jadalnym tłuszczem otrzymywanym ze śmietany, powstałej na bazie mleka – krowiego, koziego lub owczego. Do najpopularniejszych rodzajów masła należą masło ekstra oraz masło śmietankowe. Pierwsze z nich otrzymywane jest z ukwaszonej i pasteryzowanej śmietany, ze względu na niską zawartość laktozy jest zdrowsze dla osób cierpiących na jej nietolerancje, ale także dla osób starszych i chorych. Masło śmietankowe powstaje na bazie nieukwaszonej śmietanki i przez wielu uważane jest za dużo smaczniejsze.
Właściwości prozdrowotne masła
Ponieważ masło produkowane jest z mleka, to siłą rzeczy staje się bogatym źródłem białka oraz tłuszczów nasyconych. Poza tym, w tym popularnym produkcie tłuszczowym znajdziemy szereg witamin, w tym witaminę A, D, K2 i E, retinol, niezbędny do prawidłowego wzrostu organizmu, β-karoten, który korzystnie wpływa na kondycję skóry oraz wzroku, a także minerały takie jak jod, cynk, selen czy miedź. Masło jest źródłem „dobrego cholesterolu” i wbrew obiegowej opinii pozwala obniżyć poziom tego „złego”, odpowiedzialnego między innymi za miażdżycę. Wiele badań potwierdza, że jedzenie masła zamiast margaryny w znacznej mierze zmniejsza ryzyko chorób serca.
Jak odróżnić masło od produktów masło podobnych
Co ciekawe nazwa „masło” jest zarezerwowana jedynie dla produktów, które mają określoną zawartość tłuszczu odzwierzęcego (którą warto sprawdzać na opakowaniu) – powyżej 80% oraz nie zawierają domieszek tłuszczów roślinnych. Wszystkie inne produkty nie są masłami, lecz produktami masło podobnymi – miksami tłuszczowymi lub wspomnianymi margarynami.
Margaryna, produkt tłuszczowy pochodzenia roślinnego
Margaryna w przeciwieństwie do masła jest tłuszczem jadalnym pochodzenia roślinnego, wytwarzanym z oleju rzepakowego, palmowego, arachidowego, sojowego i im podobnych. Margaryna nie zawiera cholesterolu. Margaryna jest tłuszczem otrzymywanym syntetycznie, a do jej produkcji wykorzystywanych jest wiele sztucznych barwników, aromatów, emulgatorów i konserwantów – stąd tak duża różnica w cenie pomiędzy masłem a margaryną, tak chętnie wykorzystywaną w przemyśle cukierniczym. Gdyby do wyrobu wszelkiego rodzaju ciast i ciasteczek wykorzystywano masło, ich cena z pewnością byłaby znacznie wyższa. Warto zauważyć, że większość osób decyduje się na zakup margaryny głównie ze względu na jej cenę oraz konsystencję. Brak tłuszczów nasyconych sprawia, że w przeciwieństwie do masła, nawet tuż po wyciągnięciu z lodówki w łatwy sposób można ją rozsmarować.
Masło czy margaryna?
Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw ciężko nie zgodzić się z przewagą zdrowotną (na pewno!), smakową (wedle uznania) masła nad margaryną. Warto zastanowić się, czy wygoda konsumpcji jest ważniejsza niż walory zdrowotne spożywanych przez nas produktów.
/ag