Dopalacze mają bardzo podobną moc uzależniającą jak narkotyki. Produkowane są zresztą w tym właśnie celu. Jeśli komuś spodoba się to, jak działają, sięga po kolejną dawkę. W ten sposób rodzi się nałogowa spirala, która może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla zdrowia lub nawet życia.
Dopalacze to inaczej substancje psychoaktywne, których działanie jest bardzo zbliżone do tego, jakie odczuwa się po zażyciu narkotyków. Tego typu używki dostać można przede wszystkim w internecie pod nazwą „produkty/przedmioty kolekcjonerskie”. Nierzadko też dealerzy dopalaczy obecni są w szkołach – zwłaszcza w gimnazjalnych oraz w ponadgimnazjalnych.
Używki – legalna trucizna
Składniki dopalaczy są w większości legalne – dlatego właśnie znajdują się w obrocie. Skład chemiczny tych środków odurzających jest ciągle zmieniany w celu obejścia ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ich podstawowym składnikiem jest najczęściej BZN (benzylopiperazyna), która działa uzależniająco w sposób zbliżony do amfetaminy. Podobnie jak narkotyki, wywołują halucynacje i podwyższają wydajność organizmu w sferze psychicznej i fizjologicznej. Dopalacze reklamowane są jako używki znacznie bezpieczniejsze niż narkotyki, co jednak nie jest zgodne z prawdą. Są dla organizmu niebezpieczne zwłaszcza dlatego, że często ich producenci nie podają pełnego składu danego produktu. Poza wyciągami z roślin czy grzybów zawierają bowiem wiele składników syntetycznych, które negatywnie oddziałują m.in. ośrodkowy układ nerwowy.
Manipulacja lepszym samopoczuciem
Dopalacze mogą przyjmować różną formę: suszu, tabletek, znaczków do lizania, kadzidełek itp. Podobnie jak każdy inny środek psychoaktywny zmieniają świadomość, manipulują samopoczuciem oraz dają możliwość chwilowej zmiany percepcji. Krótkoterminowe zażywanie z reguły nie wiąże się z dużymi konsekwencjami w sferze psychicznej i fizycznej. To jednak często może być bardzo mylne przeświadczenie, utwierdzające w przekonaniu, że ich zażywanie jest bezpieczne. Bo w momencie, kiedy dopalacze wywołują euforię, uczucie odprężenia, zadowolenia, zwiększają koncentrację, dają lepsze samopoczucie, to osobie, która się nimi odurza, może się to na tyle spodobać, że sięgnie się po nie jeszcze raz. Uzyskanie takich doznań, a także chęć zintegrowania się ze środowiskiem to najczęściej powód, jaki wpływa na częstotliwość przyjmowania dopalaczy. W ten sposób powoli rodzi się uzależnienie, którego skutki uboczne mogą bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia.
Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA