Powszechnie wiadomo, że nadmierne spożywanie alkoholu niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Alkoholizm to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale także dla życia w przypadku zaniechania rozpoczęcia leczenia. Te konsekwencje są jednak czymś oczywistym dla każdego, warto więc mówić o konkretnych skutkach, które osoba uzależniona może odczuwać właśnie przez alkohol.
Czym właściwie jest AZA?
Rozszyfrowanie akronimu AZA to alkoholowy zespół abstynencyjny. Jest to jeden z najbardziej odczuwalnych skutków nadmiernego spożycia alkoholu. Jego cechą charakterystyczną jest to, że jego przebieg intensyfikuje się wraz z ilością spożywanego alkoholu. Objaw ten pojawia się w sytuacji, w której osoba spożywa alkohol regularnie oraz w dużych ilościach, a następnie ma przerwę w spożyciu. AZA jest jednym z czynników, które pogłębiają nałóg, ponieważ jego objawy są na tyle dotkliwe dla osoby uzależnionej, że chce ona je jak najszybciej zniwelować, na co pozwala wypicie alkoholu.
Jak nietrudno się domyślić alkoholowy zespół abstynencyjny jest największym wrogiem osób próbujących zerwać ze swoim nałogiem. Drgawki, złe samopoczucie, czy zaburzenia snu to tylko niektóre z objawów, jakie towarzyszą AZA. W zależności od stopnia uzależnienia osoby chorej ich intensywność może być zróżnicowana. Poziom uzależnienia objawia się również w czasie potrzebnym na wystąpienie objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Najczęściej jest to od 24 do 48 godzin. W skrajnych przypadkach uzależniony może odczuwać negatywne skutki już po dwóch godzinach od spożycia ostatniego alkoholowego trunku.
Jak wyleczyć się z alkoholowego zespołu abstynencyjnego?
W przypadku niepowikłanego wariantu AZA, którego może się nabawić każdy, nawet osoba niebędąca alkoholikiem. Wystarczającym zabiegiem będzie odpowiednie nawodnienie organizmu i rzecz jasna niespożywanie alkoholu. Wygląda to zupełnie inaczej w kontekście powikłanego alkoholowego zespołu abstynencyjnego. W tym przypadku konieczne może być zagwarantowanie odpowiedniej opieki medycznej, ze względu na intensywność objawów.
Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA