Mówi się o dzieciach uzależnionych od alkoholu, papierów czy narkotyków. Czy więc możemy widzieć wokół siebie dzieci i młodzież uzależnione od hazardu? Jak najbardziej tak! Problem ten dotyka osób w każdym wieku. Jak sobie z nim radzić?
Czynniki ryzyka
Częściej od hazardu uzależnione mogą być te dzieci i młodzież, które obserwują uzależnienie u swoich rodziców lub w rodzinie. Ponadto jeśli rodzina przykłada dużą wagę do wartości materialnych, a dziecko nie ma wysokiej samooceny oraz cierpi na trudności w relacjach, również możemy obserwować częste kierowanie się w stronę hazardu. Nie można zapomnieć także o reklamach, promocjach oraz łatwym dostępie do tej formy spędzania czasu.
Czy to hazard?
Jeśli nasze dziecko zmienia swoje zachowanie, często prosi nas o pieniądze lub zaczyna je podkradać, możemy podejrzewać, że dzieje się coś złego. Zadłużanie się dziecka, pogorszenie wyników w nauce oraz chwalenie się swoimi wygranymi także może nas niepokoić. Obserwujmy, czy dziecko nie sprzedaje swoich rzeczy i czy na pewno kupuje za uzyskane przez nas pieniądze to, co sobie zaplanowało.
Poszukiwanie pomocy
Pierwszym punktem będzie tutaj szczera rozmowa z dzieckiem. Tak naprawdę dopiero po rozmowie będziemy mieli pewność, czy chodzi o hazard, czy być może powodem zmian w zachowaniu naszego dziecka jest coś innego. Następnym krokiem jest szukanie wsparcia w poradniach. To tutaj znajdują się specjaliści, którzy mogą rozpoznać problem w sposób profesjonalny i pomóc całej rodzinie.
Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA