Czy antykoncepcja awaryjna jest niebezpieczna? Efekty uboczne stosowania leku Ellaone

Być może słyszałaś, że antykoncepcja awaryjna jest niebezpieczna i może powodować skutki uboczne. Nie jest to prawdą. Antykoncepcja awaryjna (zwana również pigułką „dzień po”) jest bezpiecznym i skutecznym sposobem zapobiegania ciąży, jeśli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia. Badania wykazały, że tabletki EllaOne, Escapelle i inne marki antykoncepcji awaryjnej są bardzo bezpieczne, jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami. U niektórych osób mogą jednak wystąpić działania niepożądane podczas stosowania antykoncepcji awaryjnej, takie jak nudności, wymioty lub ból brzucha. Te działania niepożądane zwykle ustępują w ciągu kilku godzin po zażyciu tabletki.

Spis treści

Czy antykoncepcja awaryjna może zapobiec ciąży?

Jest ona najskuteczniejsza w ciągu pierwszych 24 godzin po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Jeżeli stosowałaś antykoncepcję awaryjną zbyt późno to może ona okazać się nieskuteczna. Nie jest skuteczna po zagnieżdżeniu się zapłodnionego jaja w wyściółce macicy (okres zwany okresem implantacji lub macicy).

Efekty uboczne stosowania antykoncepcji awaryjnej

Może wystąpić złe samopoczucie lub omdlenie, zawroty głowy, ból głowy. Te działania niepożądane zwykle ustępują w ciągu kilku godzin po przyjęciu tabletki. 

Czy powinnaś stosować antykoncepcję awaryjną, jeśli źle się czujesz?

Nie zaleca się stosowania antykoncepcji awaryjnej w przypadku nadmiernych mdłości, wymiotów lub biegunki. W przypadku wystąpienia gorączki należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do przychodni w celu podjęcia leczenia.

Antykoncepcja awaryjna i karmienie piersią

Karmienie piersią jest normalne w czasie ciąży i zwykle kończy się 6 miesięcy po urodzeniu dziecka. Dzieci otrzymują od matki mleko matki, które zapewnia im wszystkie składniki odżywcze do czasu, gdy osiągną wiek umożliwiający spożywanie pokarmów stałych. Jeśli stosowałaś antykoncepcję awaryjną i podejrzewasz, że możesz być w ciąży, powinnaś przestać ją stosować i poczekać do wystąpienia miesiączki. Nie należy stosować doraźnych środków antykoncepcyjnych więcej niż jeden raz, jeśli pacjentka karmi piersią. 

Dostępność antykoncepcji awaryjnej w Polsce

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna w Indiach wyłącznie na receptę. Należy omówić możliwość stosowania antykoncepcji awaryjnej z lekarzem, który może ją przepisać. W Indiach dostępnych jest wiele marek antykoncepcji awaryjnej, w tym EllaOne skutki uboczne. Są one dostępne w różnych postaciach: tabletek.

Bezpieczeństwo EllaOne, Escapelle i innych marek awaryjnych środków antykoncepcyjnych

Antykoncepcja awaryjna jest jednym z najbezpieczniejszych dostępnych leków. Jednakże antykoncepcja awaryjna może powodować nudności, wymioty, zawroty głowy, tkliwość piersi i zmiany w cyklu miesiączkowym. Kobiety, które przyjmują leki na włókniaki, kortykosteroidy lub inne leki wpływające na żołądek lub jelita, mogą odczuwać te i inne skutki uboczne częściej niż pozostałe kobiety. Dlatego też antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana tylko wtedy, gdy dana osoba nie jest jeszcze w ciąży. Główna marka antykoncepcji awaryjnej dostępna w Polsce, EllaOne, została zatwierdzona przez FDA w Stanach Zjednoczonych jako produkt bezpieczny i skuteczny. Wszystkie inne marki antykoncepcji awaryjnej dostępne w Indiach zostały uznane za bezpieczne i skuteczne.

Jak skuteczna jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna działa najlepiej, jeśli jest stosowana w dniu, w którym odbywa się stosunek płciowy. Antykoncepcja awaryjna może zapobiec nawet 99% ciąż, jeśli zostanie zastosowana w ciągu 24 godzin. Antykoncepcja awaryjna nie działa, jeśli doszło już do owulacji (przetworzenia komórki jajowej) lub jeśli byłaś już w ciąży. Ponadto antykoncepcja awaryjna jest skuteczna tylko w przypadku jednorazowego zastosowania. Antykoncepcja awaryjna może również zapobiegać ciąży, jeśli zostanie zastosowana do 5 dni po stosunku, ale jej skuteczność jest mniejsza. Ten rodzaj antykoncepcji awaryjnej nazywany jest antykoncepcją „postkoitalną” lub „rezerwową”. Skuteczność antykoncepcji awaryjnej można porównać do prezerwatywy, która jest bardziej niezawodna, ale mniej skuteczna. Antykoncepcja awaryjna jest łatwiejszą i tańszą alternatywą dla prezerwatywy, jeśli pacjentka obawia się zajścia w ciążę.

Jak prawidłowo stosować antykoncepcję awaryjną w przypadku seksu bez zabezpieczenia?

Antykoncepcja awaryjna jest skuteczna tylko wtedy, gdy zastosujesz ją jak najszybciej po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia. Jeśli zastosujesz ją zbyt późno, nie zadziała.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: