Co to jest i jak działa pulsoksymetr?

Monitorowanie stanu swojego zdrowia jest niezwykle ważne i to nie tylko w przypadku wystąpienia choroby, ale profilaktycznie. Na rynku dostępnych jest wiele pomocnych urządzeń do domowego użytku typu ciśnieniomierz, termometr, glukometr czy pulsoksymetr. Korzystanie z tego typu przyrządów pozwala wykryć nieprawidłowości, jeszcze zanim dojdzie do rozwoju poważniejszego schorzenia. Jak wiadomo, profilaktyka jest najważniejsza, lepiej zapobiegać, niż leczyć. W przypadku chorób kluczowe jest to, aby wykryć je jak najszybciej, gdyż w przypadku wczesnego stadium istnieje duże prawdopodobieństwo na całkowite wyleczenie, bez groźnych powikłań.

Jak działa pulsoksymetr, w jakim celu się go stosuje?

Pulsoksymetr jest niewielkim urządzeniem w postaci klipsa, który zakłada się na palec. Jest wyposażony w czujnik, który mierzy poziom natlenienia krwi. Pulsoksymetry są urządzeniami pomiarowymi stosowanymi przez personel medyczny. Obecnie można używać ich na co dzień w domowym zaciszu do monitorowania stanu zdrowia. Zakup pulsoksymetru nie wiąże się z wysokimi kosztami. Po założeniu na palec wskazujący i uruchomieniu, wystarczy chwilę poczekać na wynik dotyczący tętna i stopnia wysycenia krwi tlenem. Wszystko przebiega bezboleśnie i bezinwazyjnie. Jak wiadomo, tlen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jest on transportowany do wszystkich komórek wraz z krwią i składnikami odżywczymi. Przy jego niedoborze dochodzi do niedotlenienia, które jest niezwykle groźne w skutkach. Pulsoksymetr najczęściej zakłada na palec ręki, ale to nie jedyna możliwość – można go umieścić także na palcu stopy, skrzydełku nosa czy nawet na małżowinie usznej.

Bardzo ważne jest to, aby czujnik w pulsoksymetrze zakładać na ogrzaną wcześniej część ciała, nie może być zimna, bo uzyskane wyniki będą zafałszowane. Zasada działania tego urządzenia opiera się na spektrofotometrii transmisyjnej. Pulsometr emituje wiązkę promieniowania, którą pochłania hemoglobina przepływająca przez naczynia krwionośne. W urządzeniu znajduje się fotodetektor, który dokonuje pomiaru absorbancji pulsującej krwi tętniczej. W przypadku nieprawidłowej saturacji krwi można mówić o niewydolności oddechowej. Z urządzenia korzysta się na oddziałach ratunkowych i intensywnej terapii, na salach operacyjnych, w karetkach pogotowania. Sprawdzi się w przypadku każdego pacjenta mającego trudności z oddychaniem, w trakcie i po podaniu znieczulenia. Z urządzenia mogą korzystać zarówno dzieci, w tym noworodki, jak również seniorzy, sportowcy. Jeśli ktoś zmaga się z chorobami układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego, warto sprawdzić swój stan zdrowia za pomocą pulsoksymetru, to samo dotyczy chronicznych schorzeń i tlenoterapii.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->