Odchudzanie to proces, który rozpoczyna się w głowie. Nie chodzi o samo wprowadzenie zmian, ale o konsekwentne działanie w miarę upływu czasu, do którego potrzebna jest odpowiednia motywacja. Na wszystko ma wpływ ludzka psychika, która jest podstawą skuteczności podjętych aktywności. Jaka jest rola psychologii w procesie odchudzania?
Spis treści
Jak zmotywować się do odchudzania?
Chcąc przygotować się do odchudzania, trzeba przede wszystkim określić cel, który chce się osiągnąć, oraz datę jego realizacji. Najlepsza jest metoda etapów pośrednich, do których dążenie jest mniej wymagające oraz przynosi większą satysfakcję, ponieważ szybciej można je uzyskać. Stawianie sobie nierealnych celów, takich jak schudnięcie pięciu kilogramów w tydzień, staje się źródłem frustracji i niezadowolenia z siebie, przez co jednostka traci motywację do dalszej walki o piękną i zdrową sylwetkę. Odchudzanie wymaga czasu, dlatego ważna jest systematyczność i szczegółowe planowanie godzin spożywania posiłków czy treningów, co pozwoli kontrolować cały proces i uskutecznić go.
Na czym polega efekt jojo?
Główną przyczyną wystąpienia efektu jojo jest stosowanie zbyt restrykcyjnych diet, co po powrocie do starych nawyków żywieniowych owocuje przybraniem na wadze. To naprzemienne chudnięcie i tycie jest niekorzystne nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale również kondycji psychicznej jednostki, która przestaje wierzyć we własne możliwości i traci motywację do dalszego działania. Największym błędem, który może popełnić osoba po uzyskaniu upragnionej masy ciała, jest rezygnacja z diety, ponieważ utrwalenie osiągniętych efektów również wymaga czasu w postaci kontynuowania wprowadzonych zdrowych nawyków żywieniowych i stylu życia. Ekstremalne diety powodują utratę nie tylko tkanki tłuszczowej, ale również mięśniowej, z kolei ponowne przybranie na wadze wiąże się jedynie ze wzrostem tkanki tłuszczowej. Dlatego warto rozważyć odchudzanie pod kontrolą dietetyka lub lekarza, który okaże niezbędną pomoc podczas całego procesu.
Zasady skutecznego odchudzania
Jeżeli nadal zastanawiasz się, jak szybko schudnąć, powinieneś zmienić swoje podejście do diety. Jak już wspominaliśmy, odchudzanie to proces, który nie polega na wprowadzeniu drastycznych zmian w diecie i sposobie życia, ale na stopniowej modyfikacji obecnych przyzwyczajeń żywieniowych. Wielu dietetyków i lekarzy podkreśla wpływ psychiki na odchudzanie, czyli odpowiedniej motywacji i podejmowania działań, które nie zniechęcą do diety, lecz pomogą osiągnąć wymarzony cel. Dlatego pojedyncze odstępstwo od zaplanowanego jadłospisu nie powinno oznaczać całkowitego zaprzestania dotychczasowych wysiłków i rezygnacji z osiągnięć. Nie zapominaj, że dieta musi dostarczać nie tylko odpowiednią liczbę kalorii, ale również niezbędne składniki odżywcze, które są podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Możliwe jest odchudzanie bez liczenia kalorii, o ile ograniczamy ilość spożywanych produktów i skupiamy się na ich jakości. Równie ważna co odpowiednia dieta jest aktywność fizyczna, która pomoże spalić zbędny tłuszcz.
Psychologia w odchudzaniu
Mimo że wiele osób potrafi zrzucić zbędne kilogramy bez pomocy osób trzecich, psychika niektórych jednostek utrudnia im odchudzanie. W takiej sytuacji warto rozważyć pomoc psychologa, który pomoże przejść przez to wyzwanie. Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę to, że często nadwaga to jedynie objaw zewnętrzny niewidocznych na pierwszy rzut oka wewnętrznych problemów jednostki. Spożywanie nadmiernej ilości jedzenia może być związane ze stresem, lękami czy chorobą. Określenie czynnika wyzwalającego objadanie się i zmierzenie się z nim jest możliwe dzięki pomocy psychologa. Podstawą jest uświadomienie osoby otyłej o jej problemie oraz pomoc w oddzieleniu wagi od samooceny, która w takich sytuacjach najczęściej jest zaniżona. Dopiero wspólne określenie realnych celów na zasadzie metody małych kroków połączone z budowaniem pozytywnej wizji siebie staje się kluczem do szczupłej i zdrowej sylwetki.