Choroby psychiczne: schizofrenia

Schizofrenia to jedna z chorób psychicznych, która dezorganizuje życie jednostki. Pacjent nie potrafi dostosować swoich uczuć i zachowania do sytuacji, co utrudnia mu funkcjonowanie. Co jest przyczyną schizofrenii i dlaczego prowadzi do rozpadu osobowości człowieka?

Czym dokładnie jest schizofrenia?

Schizofrenia jest chorobą psychiczną, dotykającą w szczególności osoby młode. Chorujący na nią 1% populacji to przeważnie jednostki, które nie skończyły jeszcze 30. roku życia. Ryzyko zachorowania jest takie samo w przypadku obu płci. Do najczęstszych objawów schizofrenii należą halucynacje dotyczące wszystkich pięciu zmysłów (najczęściej pojawiają się halucynacje słuchowe) i różnego rodzaju omamy i urojenia. Pacjent ma także problem z organizacją swojego życia, ponieważ związana z nią utrata energii zniechęca go do wyjścia z domu, przez co zaburza się jego codzienna rutyna i kontakty towarzyskie. Jednakże warto wziąć pod uwagę, że schizofrenia ma różny przebieg w zależności od pacjenta, zatem objawy pojawiające się u jednego chorego nie są uniwersalne dla pozostałych.

Skąd się bierze schizofrenia? 

Wiele osób zastanawia się nad przyczynami schizofrenii, które niestety nie są do końca znane. Wśród czynników, które mogą mieć wpływ na jej rozwój, w szczególności wyróżnia się geny. Prawdopodobieństwo zachorowania na schizofrenię wzrasta wraz z liczbą krewnych, którzy na nią cierpieli. Jeżeli oboje rodziców zmagało się z tą chorobą, ryzyko, że zostanie rozpoznana u ich dziecka, wzrasta do pięćdziesięciu procent. Jednak nie wolno zapomnieć, że uwarunkowania genetyczne to nie jedyne przyczyny schizofrenii. Wychowanie, traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, komplikacje w trakcie ciąży, nadmiar stresu czy narkotyki mogą w równym stopniu spowodować jej wystąpienie.

Najważniejsze jest wparcie bliskich

Na koniec warto zaznaczyć, że schizofrenia nie jest chorobą, która koniecznie wymaga hospitalizacji. Mimo gorszych chwil ważne jest, by osoby chore otrzymywały wsparcie ze strony bliskich, które umożliwią dalszą realizację w życiu rodzinnym i zawodowym.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: