Chleb chlebowi nierówny

Ciemny i jasny. Pszenny, żytni, gryczany, kukurydziany, mieszany. Krojony i nie. Mowa o chlebie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie codziennego śniadania czy kolacji. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu chleba, aby wybrać ten najbardziej wartościowy.

Każdy może mieć swoje własne wyobrażenie na temat idealnie wypieczonego bochenka. Dla jednych będzie to puszysty chleb z mąki pszennej, dla innych razowiec na zakwasie, o lekko kwaskowatym smaku. Możliwości w wyborze pieczywa jest sporo, tak samo, jak wiele jest pułapek, z którymi można zetknąć się podczas jego zakupu.

Skład produktu to podstawa!

Wybierając chleb, warto kierować się prostą zasadą, mianowicie im krótszy skład, tym zdrowszy. Na etykiecie powinna znajdować się mąka, woda, zakwas i sól, ewentualnie dodatek w postaci nasion lub pestek. Wystrzegajmy się bochenków z barwnikami, emulgatorami oraz konserwantami, które najczęściej są dodawane do chlebów pakowanych w folię.

 

Rodzaj mąki

Tutaj także zasada jest prosta: im wyższy typ mąki, tym lepiej, gdyż takie pieczywo będzie zawierać więcej błonnika, magnezu, cynku oraz witamin z grupy B. Osoby z chorobami układu trawiennego powinny sięgać po delikatniejsze chleby, z mniejszą ilością błonnika pokarmowego.

Kolor oraz skórka

W prawie każdym przypadku skórka dobrze wypieczonego chleba powinna być chrupiąca. Cienka i blada może wskazywać, że wypiek jest podejrzany, z kolei rudawe zabarwienie może sugerować, że producent dodał barwniki. Stan chleba warto ocenić nie tylko wzrokiem, ale i dotykiem. Po dotknięciu palec nie powinien zapadać się w chlebie, a po zgnieceniu pieczywo powinno powrócić do pierwotnego kształtu.

O jakości i wartości odżywczej pieczywa świadczy też jego waga. Sięgając po ciężki bochenek, możemy mieć pewność, że został wykonany z dobrej jakościowo mąki, a w jego składzie znajdują się ziarna z cennymi dla zdrowia tłuszczami i białkiem.

/ W. R.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->