Lnianka siewna, z której pozyskiwany jest olej rydzowy, to jedna z najstarszych jednorocznych, oleistych roślin uprawnych. Jest ona znana także pod wieloma innymi nazwami, chociażby takimi jak rydz, lennica czy lnicznik. Niegdyś olej rydzowy był bardzo popularny na polskich dworach, ale przez wieki pozostawał zapomniany. Dzisiaj na nowo wraca do łask, a jego prozdrowotne właściwości zostały potwierdzone przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.
Co znajduje się w składzie oleju z lnianki?
Olej rydzowy stanowi nieocenione bogactwo potrzebnych organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych. W jego składzie znajduje się 45% kwasów Omega-3, które obniżają poziom trójglicerydów we krwi i przeciwdziałają rozwojowi chorób nowotworowych, a także 15% z grupy Omega-6, które wykazują właściwości przeciwzapalne, zapobiegają tworzeniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach i warunkują prawidłowe przesyłanie impulsów w układzie nerwowym.
Poza tym w oleju rydzowym znajdują się witaminy z grupy B, witamina A, lecytyna oraz liczne przeciwutleniacze, w tym witamina E, nazywana „witaminą młodości”.
Jak stosować olej rydzowy?
Olej pozyskiwany z lnianki siewnej doskonale sprawdzi się w kuchni jako dodatek do wielu dań. Może być wykorzystywany jako zdrowa baza do marynat, okrasa do zup, makaronów i ziemniaków, a także jako pełnowartościowy dodatek do sałatek. Ze względu na specyficzny smak i aromat bardzo dobrze sprawdza się w połączeniu z zielonym ogórkiem, sałatą, cebulą oraz pomidorem. Olej rydzowy to też wspaniały dodatek do śledzia.
W kosmetyce naturalnej olej rydzowy może być stosowany jako składnik kremów, maści oraz mydeł. Dzięki odpowiednim proporcjom kwasów tłuszczowych olej ten może być przechowywany przez dość długi czas bez utraty cennych walorów.
/jk