Rosnącą w lasach, parkach, na łąkach, a także często obecną także w naszych ogrodach dziką różę znają chyba wszyscy. Roślina ta, a przede wszystkim jej owoce, to przebogate źródło licznych prozdrowotnych substancji. Regularne spożywanie soku z dzikiej róży wzmacnia serce i opóźnia starzenie się naszego organizmu.
Charakterystyka soku z dzikiej róży w aspekcie zdrowotnym
Z pewnością jedynie nieliczni wiedzą, że dzika róża zawiera w 100 g soku ze swoich owoców aż 1200 mg witaminy C, co pod tym względem czyni ją rekordzistką spośród wszystkich roślin europejskich. Oprócz tego sok z dzikiej róży zawiera duże ilości innych witamin: A, B1, B2, E i K, a także kwas foliowy, liczne polifenole, karotenoidy i garbniki. Wszystko te bioaktywne substancje odgrywają zasadniczą rolę w utrzymaniu na należycie wysokim poziomie kondycji psychofizycznej człowieka. Regularne spożywanie soku z dzikiej róży poprawia pracę naszego serca, szybciej pozwala regenerować siły, wzmacnia ogólną odporność organizmu na wszelkiego rodzaju infekcje, pomaga zwalczać osłabienie spowodowane stresem, przepracowaniem czy niedospaniem, wspomaga różne funkcje układu nerwowego, co skutecznie stymuluje nasze poznawcze procesy i umiejętności. Obecne w tym soku przeciwutleniacze korzystnie wpływają tak na nasze zdrowie, jak i na wygląd zewnętrzny.
Jak samodzielnie zrobić sok z dzikiej róży?
Należy najpierw 2 kg owoców zalane 1-2 l wrzątku podgrzewać przez 15 minut, a następnie odcedzić z tego sok. Do tego dolewamy dodatkowo wrzątek w objętości odpowiadającej ½ otrzymanego wcześniej soku oraz 5 g kwasku cytrynowego. Całość ponownie ogrzewamy, tym razem przez 10 minut, odcedzamy i dodajemy 20-50 dag cukru. Tak przygotowaną miksturę, przelaną wcześniej do butelek lub słoików, należy poddać 15-minutowej pasteryzacji w temperaturze 90° C. W ten sposób otrzymany sok z dzikiej róży można w chłodnym miejscu przechowywać przez długie miesiące.
/sm