Mówi się, że warto wybaczać. Dlaczego jednak tak jest i na czym to dokładnie polega? Czy chodzi o symboliczny gest, czy o wewnętrzne doświadczenie? Sprawdźmy, co dokładnie należy rozumieć pod tym pojęciem.
Trudności
Wybaczenie jest trudne przede wszystkim ze względu na emocje, jakie cały czas się w nas znajdują. Kiedy cierpimy i gdy jest nam źle, daleko nam od potrzeby przebaczenia, ponieważ chcemy przede wszystkim, by każdy, kto zrobił nam krzywdę, również cierpiał. Chcemy więc go ukarać i odrzucamy natychmiast możliwość dania komuś drugiej szansy.
Zmiana
Kiedy jednak postawić się po drugiej stronie – z pewnością w przypadku zrobienia czegoś złego chcielibyśmy mieć możliwość naprawienia swoich błędów, by udowodnić, że jednorazowa sytuacja się nie powtórzy. Oto najstarsza prawda – ludzie się zmieniają. Wybaczenie pozwala im na to, a nam daje szansę zobaczyć w nich rozwój i pracę nad sobą i nad naszą relacją.
Energia
Tłumienie w sobie złości, wściekłości i chęci zemsty sprawia, że czujemy się źle. Wciąż pamiętamy o negatywnym doświadczeniu, niemal pielęgnujemy to uczucie w sobie. Uwolnienie energii negatywnej poprzez wybaczenie ma ogromne znaczenie dla sprawności całego naszego organizmu. Poprawia się nasze samopoczucie, zwiększa się poziom naszej energii, a my przestajemy czuć nieustanne spięcie organizmu.
Nie jest to prosta sztuka, ale ma ogrom zalet dla równowagi życia. Warto także wiedzieć, że kwestia wybaczania jest ważnym punktem każdej zdrowej relacji. Również osoby posiadające rozwinięty system asertywności wiedzą, jak wybaczać.