Na czym polega terapia ketaminowa i jakie ma zalety?

Ketamina jest lekiem stosowanym do znieczulenia oraz jako środek przeciwbólowy zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Niedawno odkryto, że ma korzystny wpływ na pacjentów cierpiących na depresję lub myśli samobójcze, a także tych z przewlekłym bólem spowodowanym rakiem lub inną chorobą. Zastosowanie ketaminy w terapii wciąż podlega ograniczeniom, ale dotychczasowe wyniki uznaje się za obiecujące. Oto co musisz wiedzieć o terapii ketaminą.Kopiuj HTML Kopiuj tekst

Spis treści

Jakie schorzenia pomaga zwalczyć terapia ketaminowa?

Terapia ketaminowa sprawdza się w przypadku wielu schorzeń, zwłaszcza depresji i bólu neuropatycznego. Jednak nie jest to jeszcze standardowa metoda leczenia i powinna być stosowana tylko pod ścisłym nadzorem wyszkolonego pracownika medycznego. Depresja stanowi jeden z najczęstszych powodów, dla których ludzie odwiedzają psychiatrę, a osoby doświadczające epizodu depresyjnego często nie reagują na inne terapie antydepresyjne. Terapia ketaminą może być skutecznym leczeniem dla tych, którzy nie reagują dobrze na tradycyjne metody. Ketamina może być również stosowana u osób z zaburzeniami lękowymi lub zespołem stresu pourazowego. U tych pacjentów często występują również objawy depresyjne.

Jakie są zalety terapii ketaminowej?

Terapia ketaminowa ma zalety w stosunku do innych metod leczenia depresji. Podczas gdy leki przeciwdepresyjne potrzebują tygodni, aby zacząć działać, terapia ketaminowa daje korzystne wyniki w ciągu zaledwie dwóch dni. Terapia ketaminowa nie ma również takich samych długoterminowych skutków ubocznych, jak leki przeciwdepresyjne i wiele innych rodzajów leczenia. Terapia ketaminowa okazuje się również przydatna w leczeniu wielu innych dolegliwości powodujących przewlekły ból. Należą do nich fibromialgia i różnego typu choroby zwyrodnieniowe.

Jak działa terapia ketaminowa?

Ketamina działa poprzez hamowanie neuroprzekaźnika zwanego glutaminianem. Ten neuroprzekaźnik odgrywa rolę w regulacji bólu i nastroju. Gdy jest nadaktywny, może powodować uczucie przygnębienia, niepokoju, a nawet myśli samobójcze. Poprzez blokowanie glutaminianu, ketamina natychmiastowo wpływa na nastrój i ból. Nierzadko zmniejsza też pragnienie alkoholu, nikotyny oraz narkotyków.

Jak długo trwa terapia ketaminą?

Czas trwania terapii ketaminowej może być różny, w zależności od pacjenta. Większość pacjentów przechodzi kilka sesji w ciągu kilku miesięcy. Zabiegi odbywają się zwykle w regularnych odstępach, co pozwala uzyskać najlepsze efekty.

Dlaczego warto poddać się terapii ketaminowej?

Terapia ketaminowa wykazuje wysoki wskaźnik sukcesu u osób z ciężką depresją. Jest również pomocna dla osób z przewlekłym bólem. Korzyści z terapii ketaminowej mogą się różnić w zależności od osoby. Jeśli rozważasz terapię ketaminową ważne, aby omówić ryzyko i korzyści z leczenia z lekarzem. Jeżeli obecnie doświadczasz przewlekłej depresji lub przewlekłego bólu, terapia ketaminowa powinna pomóc Ci odzyskać jakość życia ze względu na swoją bardzo dobrą skuteczność. 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: