Spis treści
1. Uzależnienie dotyka ludzi biednych i niewykształconych.
MIT
Kiedy mówimy o osobie uzależnionej, to najczęściej oczami wyobraźni widzimy osobę ubogą, zaniedbaną, która prawdopodobnie żyje w bardzo niskich warunkach, ponieważ wszystkie pieniądze przeznacza na używki. Jest to mit, ponieważ po alkohol i narkotyki sięgają zbyt często także ludzie na wysokich stanowiskach, wykształcone i światłe osoby oraz młodzież z dobrych domów. Jest to dla nich sposób na radzenie sobie z kłopotami, z własną wrażliwością czy presją otoczenia. Uzależnienie może dotyczyć każdego, bez względu na pozycję społeczną i status materialny.
2. Do nałogu mogą doprowadzić inne używki niż alkohol i narkotyki.
FAKT
Uzależnienie może dotyczyć prawie każdej przyjemności, czynności czy dziedziny życia. W wielu przypadkach będzie to jedynie uzależnienie psychiczne, ale ono także istotnie wpływa na życie człowieka. Coraz częściej spotykamy się z uzależnieniem od Internetu, zakupów, seksu czy hazardu. Nałogiem może stać się prawie wszystko.
3. Alkoholizm jest dziedziczny.
MIT
Nałóg nigdy nie jest odziedziczony. Co najwyżej genetycznie można mieć skłonność do popadania w uzależnienia, która zazwyczaj wynika z tożsamych cech charakteru. Również przebywanie w środowisku osób uzależnionych wpływa na częstsze sięganie po używki. Oczywiście może dać to także efekt odwrotny.
4. Do rzucenia nałogu nie wystarczy motywacja.
FAKT
Nałóg jest problemem, który tkwi głęboko w psychice człowieka. Używki wiążą się także z uzależnieniem fizycznym, z którego objawami ciężko poradzić sobie bez pomocy innych ludzi. Do skutecznej zmiany trybu życia często konieczna jest terapia, podczas której wykwalifikowani specjaliści pomogą pacjentowi uporać się z problemem. Motywacja przy tym wszystkim jest także niezwykle istotna.